6 rzeczy w rowerze MTB, na które trzeba zwrócić uwagę przy jego kupnie
W grupie rowerów MTB do wyboru masz modele rekreacyjne i dla miłośników górskiego ścigania. W tej kategorii znajdziesz rowery z bardzo zróżnicowanym wyposażeniem. Podpowiemy Ci, jakie cechy roweru MTB są najważniejsze.
Jaki rower MTB wybrać?
Wybór roweru MTB nie jest łatwy — zanim podejmiesz decyzję, musisz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
- jakie trasy wybierasz najchętniej?
- jak często jeździsz w terenie?
- zależy Ci na szybkości czy wydajności sprzętu?
- a może szukasz uniwersalnego roweru, na którym dojedziesz do pracy, a w weekend poszalejesz w terenie?
Rowery MTB dzielą się na kilka podstawowych typów, które można podzielić ze względu na zastosowanie. Rower do jazdy rekreacyjnej będzie odpowiedni dla osób, które potrzebują roweru na weekendowe wyjazdy do lasu lub do spokojnej jazdy po utwardzonym podłożu na co dzień. Jeśli chcesz się ścigać na rowerze po lesie, wybierz model XC. Dla tych, którzy jadą w teren głównie po to, aby dostarczyć sobie mocnych wrażeń podczas szybkich zjazdów, polecamy enduro. Natomiast tym, którzy poszukują uniwersalnego roweru MTB do energicznej jazdy po zróżnicowanym terenie leśnym, do gustu przypadną traile — popularnie nazywane ścieżkowcami.
Wybieramy ramę
Waga roweru jest istotnym czynnikiem, ale głównie dla osób, które lubią poszaleć w lesie lub biorą udział w wyścigach XC. Dlatego też w większości przypadków przy zakpie nie kierujemy się tym parametrem. Niska waga roweru przekłada się na lepsze osiągi i większą wygodę podczas jazdy. Jednym z czynników ją warunkujących jest materiał, z jakiego wykonano ramę. Zatem powstaje pytanie — stal, aluminium czy włókno węglowe?
Stalowe ramy rowerów to dziś rzadkość — dzieje się tak ze względu na ich wysoką masę. Włókno węglowe jest ultralekkie, ale jego minusem jest cena. Rower na karbonowej ramie będzie kosztować sporo więcej niż tak samo wyposażony odpowiednik z ramą aluminiową. Dlatego to właśnie aluminium jest optymalnym materiałem ramy dla rowerów MTB. Odpowiednio uzyskany materiał pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy niską masą a sztywnością. Trzeba pamiętać, że rama roweru MTB musi być odporna na przeciążenia. Rowery Tabou budujemy na ramach z hydroformowanego aluminium. Dajemy na nie dożywotnią gwarancję. Dzięki temu możesz w pełni wykorzystywać możliwości swojego roweru MTB bez obaw o to, czy rama to wytrzyma.
Jaki rozmiar kół do roweru MTB
Jeszcze kilkanaście lat temu dominującym rozmiarem kół MTB było 26 cali. Dziś w rowerach dla dorosłych to już rzadkość. Rowery MTB otrzymały większe koła — pojawiły się rozmiary 27,5 oraz 29 cali. Jaka jest różnica? Pierwsze co się nasuwa, to prędkość — na rowerze z dużymi kołami pojedziesz szybciej. Druga kwestia to większy obszar kontaktu opony z podłożem — nie są to duże różnice, ale wystarczają, aby utrzymać się w siodle na trudnym odcinku trasy. Naturalnie na większym kole łatwiej pokonasz przeszkody — wystające korzenie lub kamienie. Minusem dużych kół jest mniejsza zwrotność — dlatego, jeśli jesteś miłośnikiem skomplikowanych tras i agresywnej jazdy to wybierz model na mniejszych kołach. W linii rowerów Tabou Blade znajdziesz rowery MTB na kołach w rozmiarze 27,5 i 29 cali, abyś mógł dobrać rozmiar do Twojego stylu jazdy.
Amortyzatory
Hardtail to rower z amortyzowanym widelcem przednim, natomiast “full suspension” posiada dodatkowy amortyzator z tyłu. Komfort jazdy na rowerze z pełnym zawieszeniem jest wyższy, ale rower jest wolniejszy. MTB w wersji “full suspension” to głównie modele typowo terenowe – trail, enduro. Amortyzatory w rowerze MTB oferują skok w zakresie od 80 mm do nawet 200 mm. Kluczową kwestią jest tutaj wybór zawieszenia dopasowanego do potrzeb i terenu w jakim będziesz jeździł. Pamiętaj, że celem amortyzacji w rowerze jest nie tylko komfort jazdy, ale również odpowiednia trakcja kół i utrzymanie środka ciężkości w bezpiecznej, stałej pozycji. Do potrzeb jazdy rekreacyjnej optymalnym rozwiązaniem jest skok na poziomie 100 mm i amortyzator niewymagający skomplikowanej obsługi.
Ile przełożeń / biegów
Wydajność napędu to bardzo ważna cecha roweru górskiego. Chodzi o to, abyś pod ręką miał bieg na zróżnicowane odcinki trasy, co wcale nie znaczy, że biegów musi być bardzo dużo. Do rowerów MTB Tabou Blade wybraliśmy przekładnie Shimano z grup osprzętu MTB. Korzystając z doświadczeń zawodników poszliśmy w kierunku “mniej znaczy więcej”. Jedna lub dwie zębatki z przodu i minimalnie 10 przełożeń zapewniają solidne wsparcie na stromych podjazdach, mimo że biegów do wyboru masz mniej niż 20. Wybór modelu Tabou Blade 29 6.0 z jedną zębatką z przodu oznacza tylko jedną manetkę do obsługi i niezawodność prostego w budowie napędu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim – postaw na niezawodne hamulce
Modele rowerów górskich do jazdy rekreacyjnej wyposażone są w hamulce V-brake. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się na leśnych ścieżkach i na utwardzonych trasach rowerowych. Dla tych, którzy jeżdżą więcej i wybierają trudniejsze trasy polecamy modele rowerów MTB wyposażone w hamulce tarczowe hydrauliczne. Zamiast stalowej linki mechanizm opiera się na przewodach z płynem hydraulicznym i tarczach z zaciskami. Hamulce tego typu oferują lepszą siłę hamowania w każdych warunkach i reagują błyskawicznie na najmniejszy nacisk dźwigni. Ich skuteczność nie zmniejszy się po deszczu i na błotnistej nawierzchni. W linii rowerów górskich Tabou Blade znajdziesz rowery z hamulcami V-brake i takie, które wyposażyliśmy w mechanizm tarczowy. Dzięki temu możesz wybrać rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla Twojego stylu jazdy.
Opony
Rowery górskie wyposażone są w opony terenowe. Ich cechą charakterystyczną jest wyraźnie większy bieżnik. Są również szersze od opon do jazdy po asfalcie. Większa powierzchnia kontaktu opony z podłożem sprawia, że rower jest bardziej stabilny na nierównościach i lepiej trzyma się trasy na ostrych zakrętach. Podczas jazdy terenowej ważne jest również to, aby bieżnik dobrze odprowadzał błoto i wodę spod kół. Klocki bieżnika są ustawione w taki sposób, aby opona samoczynnie oczyszczała się z błota. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko poślizgów.Jazda w terenie oznacza większe ryzyko uszkodzenia opony. Wystające korzenie czy ostre kamienie mogą być przyczyną złapania gumy, a w konsekwencji upadku. Warto zatem wybrać opony z ochroną przed przebiciem. Może to być specjalnie przygotowana mieszanka gumy lub wzmocniony oplot.
Dobry i wydajny rower MTB nie musi być drogi
Linie rowerów górskich Tabou Blade i MTB w damskim wydaniu Tabou Wizz stworzyliśmy z myślą o zróżnicowanych potrzebach. Od modeli rekreacyjnych po rowery górskie ze sportowym zacięciem. Naszą kolekcję rowerów MTB łączy niezawodność — postawiliśmy na wysokiej jakości osprzęt marki Shimano. Oferujemy takie same kompozycje osprzętu, jakie znajdziesz w droższych rowerach topowych marek.
Rowery Blade i Wizz otrzymały wzmocnione obręcze i szerokie opony dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy w trudnym terenie. Postawiliśmy na wydajną amortyzację przedniego widelca i niezawodny napęd — dzięki temu na naszych rowerach możesz się porządnie rozpędzić i poszaleć w terenie. Amortyzacja na poziomie 100 mm to optymalny parametr — pozwala na bezpieczne manewrowanie w terenie i wygodną jazdę na ścieżkach utwardzonych. Ramę roweru możesz bardzo dokładnie dopasować do swoich wymiarów. Tabou Blade dostępny jest w 6 rozmiarach, a damski Tabou Wizz w 4 rozmiarach. Linia damska została stworzona z myślą o aktywnych kobietach. Otrzymały takie samo wyposażenie, jak linia męska, a główną różnicą jest geometria ramy. Lekko obniżona rura górna ułatwia paniom wsiadanie, poprawia kontrolę nad rowerem i zwiększa poczucie bezpieczeństwa w czasie jazdy.
MTB to emocjonujący sport — satysfakcja ze zdobywania kolejnych kilometrów tras na dwóch kołach i nagroda w postaci niezapomnianych wrażeń nie da się porównać z niczym innym. Aby się o tym przekonać potrzebujesz tylko odrobiny chęci i solidnego roweru górskiego.