Blog Znajdź nas Kontakt
fanpage Facebook profil Instagram

Blog

Data opublikowania 14-11-2019

Jazda rowerem zimą – technika, odzież i korzyści z jazdy?

Istnieje stereotyp, iż sezon rowerowy trwa jedynie od wiosny do jesieni. Okazuje się jednak, że na rowerze można jeździć także w okresie zimowym i nie musi to oznaczać utraty przyjemności. Poniżej przedstawiamy nasze zdanie na ten temat.

Korzyści z jazdy na rowerze zimą

Ze względu na panujące zimą temperatury, jazda na rowerze może wydawać się mocno zniechęcająca. W praktyce dość szybko można do tego przywyknąć. Oczywiście należy przy tym zadbać o odpowiednie ubranie i przystosowanie roweru do warunków zimowych. Jednocześnie „zimowi cykliści” mogą liczyć na kilka całkiem istotnych korzyści.

Przede wszystkim jeżdżąc w tym sezonie hartujemy organizm. Jazda w warunkach zimowych często wiąże się z koniecznością mocniejszego (niż w innych sezonach) angażowania mięśni, co przekłada się na intensywniejszy proces spalania tkanki tłuszczowej. Oznacza to nie tylko łatwiejsze zachowanie odpowiedniej sylwetki, ale również lepsze przygotowanie do jazdy w cieplejsze pory roku. Dlaczego? Ponieważ ćwiczy wytrzymałość siłową.

Należy jednak pamiętać, aby nie jeździć w dni, w które mrozy są wyjątkowo ostre lub gdy mocno spada widoczność. Zawsze warto kierować się rozsądkiem, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

jazda rowerem podczas zimy

Odzież rowerowa na zimę

Cykliści, podobnie jak biegacze, mogą liczyć na szeroki wybór specjalistycznej odzieży technicznej zaprojektowanej z myślą o zimowej aktywności. Wybór jednej grubszej wartstwy odzieży nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego należy założyć kilka cieńszych warstw, czyli ubrać się „na cebulkę”. Daje to o wiele większą elastyczność w dostosowywaniu się do warunków temperaturowych, które mogą dosyć szybko ulegać zmianie. Dodatkowo dopasowana bielizna pomaga w odprowadzaniu potu od ciała do dalszych wartw ubrania, co zapobiega ewentualnemu wychłodzeniu organizmu i poprawia komfort z jazdy na rowerze.

Najbardziej odpowiednią warstwą zewnętrzną jest typowa kurtka rowerowa. Zamienniki biegowe mogą się nie sprawdzić. W modelach przeznaczonych dla cyklistów tylna część jest dłuższa, dzięki czemu w trakcie jazdy na rowerze lepiej chroni plecy - zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed zamoknięciem w czasie opadów atmosferycznych.

Warto pamiętać o ciepłej, ale oddychającej czapce. Najlepiej sprawdzi się „techniczna” (rowerowa lub biegowa). Dzięki niej pot jest odprowadzany z powierzchni ciała a cyklista nie jest narażony na przewianie, które później może mieć bardzo niekorzystne skutki.

Jeżdżąc zimą nie zapomnajmy także o masce antysmogowej. Ten element stroju nadal nie jest doceniany w stopniu, w jakim powinien, a zimą jest naprawdę istotny. Jego użytkowanie wymaga pewnego przyzwyczajenia, ale przy regularnej jeździe zimą jest w wielu regionach Polski niezbędny. Najlepiej oczywiście szukać masek w wariantach sportowych. Wyróżniają się one sprawniejszym obiegiem powietrza, co podczas wzmożonego wysiłku jest bardzo ważne. Maski należy wybierać starannie, koncentrując się na ich parametrach technicznych. Najważniejsze są  możliwości ochrony przed cząstkami zanieczyszczeń PM2,5 i PM10, ale również przed spalinami. Warto także zwrócić uwagę na możliwość wymiany filtrów. Niestety nie wszystkie maski sportowe są przystosowane do używania w niskich temperaturach. Upewnijmy się więc, że wybierzemy taką, która spełnia ten wymóg.

Na koniec pamiętajmy także o odpowiednich rękawiczkach. Oczywiście te wiosenno-jesienne nie będą odpowiednie w czasie zimy, nawet jeśli sądzisz, że masz dużą odporność na chłód. Dlatego warto wybrać takie, które są przeznaczone do użytkowania tylko w najzimniejszej porze roku. Podczas jazdy na rowerze palce stosunkowo szybko się wychładzają, a w przypadku kierowania rowerem ma to wyjątkowo duże znaczenie.

jazda rowerem zimą

Technika jazdy na rowerze zimą

Znacząco różniące się od innych sezonów warunki atmosferyczne i drogowe sprawiają, że jazda w zimie wymaga pewnej modyfikacji odruchów nabytych w ciągu roku. W porównaniu z latem, zimowa technika jazdy na rowerze wymaga dużo większej ostrożności, choć i większej siły.

Trzeba brać pod uwagę, że przyczepność będzie niższa, a to wymaga łagodniejszego hamowania. W przypadku pokonywania zakrętów – mniejszego pochylania roweru. Bardzo ważna jest również umiejętność zachowania równowagi. Niewątpliwie będzie ona dość efektywnie podnosić się w trakcie zimowych jazd. Jeśli jednak niezależnie od jazdy na rowerze trenujesz na siłowni, warto przy okazji wprowadzić ćwiczenia związane właśnie z równowagą. Dobrym przykładem są przysiady na odwróconym bosu (platformie równoważnej). Nic wielkiego, a dodatkowo wspomoże adaptację układu nerwowego.

Opony rowerowe – w jakie warto wyposażyć rower na zimę?

Zimą warto pomyśleć o tym, aby wymienić opony na takie, które są szersze i mają bardziej agresywny bieżnik. Jednak opony same w sobie nie zastąpią umiejętności zachowania równowagi. W przypadku ciężkich warunków możesz pomyśleć także i o tym, aby wymienić przednią oponę na wariant z kolcami.

Zmiany opon nie odkładaj zbyt długo. W ostatnim czasie zimy są dosyć łagodne, ale gdy spadnie pierwszy śnieg, który często zamienia się w błoto pośniegowe, można szybko zrewidować pogląd na odpowiednie ogumienie. Źle dobrane opony przekładają się nie tylko na znacznie obniżony komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy. A przecież chodzi o to, by jazda na rowerze była przyjemnością.

Przeczytaj także
Zobacz więcej
Pokaż więcej

Gdzie kupisz nasze rowery

Wszystkie typy rowerów TABOU z najnowszej kolekcji można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dzięki gęstej sieci punktów sprzedaży możemy dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych. Ponad sto sklepów rozmieszczonych w całej Polsce oferuje rowery objęte pełną gwarancją, a większość z nich posiada możliwość wysyłki produktu na adres kupującego. Wszelkie informacje na temat realizacji zamówień i dostępności rowerów TABOU są udzielane bezpośrednio przez wybrany sklep.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adam Ginalski / Tel: 602 439 668

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych kontaktowych w celu nawiązania relacji biznesowej i przedstawienia oferty.
Zobacz adres
dealera

Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do plików cookies w urządzeniu użytkownika. Zgoda lub brak zgody na wykorzystywanie plików cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.