jazda-rowerem-gorski-1
| Autor: Redakcja Tabou

Jak wybrać rower MTB?

Rower MTB to określenie bardzo szerokiej grupy sprzętowej. Tak naprawdę zanim wybierzesz rower – musisz zdecydować, jaką dyscyplinę kolarstwa górskiego chcesz uprawiać i w jakim terenie chcesz jeździć.

Jazda na rowerze w terenie jest niezwykle przyjemna – piękne widoki, bliskość natury. Z drugiej strony to naprawdę ekscytujący i wymagający sport. Im wyższy podjazd, tym bardziej musisz przełamywać swoje słabości, na stromych zjazdach walczysz ze strachem. Takie emocje trzeba lubić. Nagrodą jest tutaj oczywiście satysfakcja – “tak, dokonałem tego, wjechałem na szczyt”.

Rodzaje rowerów MTB

Rowery MTB można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Mocno się od siebie różnią – geometrią ramy, wyglądem i wyposażeniem. To dlatego, że każdy z nich służy do uprawiania trochę innej dyscypliny.

Pierwszy rower MTB

Zacznijmy od tego, że do spokojnej jazdy po leśnych ścieżkach i pagórkach możesz śmiało wykorzystać rower crossowy, którym na co dzień jeździsz po mieście. Jeśli chcesz mieć do tego celu rower górski, wybierz klasykę w nowym wydaniu. Tabou Blade 27,5 1.0 to solidnie wyposażony góral za mniej niż 2 tys. złotych.

Hardtail

To rower MTB, który (jak podpowiada nazwa) ma amortyzację wyłącznie z przodu. To najbardziej uniwersalny typ rowerów górskich. Poradzi sobie na naprawdę trudnych trasach i daje wiele frajdy z jazdy. Przykładem lekkiego i bardzo zwinnego hardtaila jest nasz Tabou Blade 29 4.0. Jest to rower, który zadowoli nie tylko miłośników jazdy rekreacyjniej, ale też fanów amatorskiego ścigania. Przejedziesz nim górski maraton, tego możesz być pewien. To porządna maszyna zbudowana na wzmocnionej ramie, która świetnie znosi duże przeciążenia. Do tego markowy osprzęt, opony terenowe i niezawodne hamulce.

Trail

Ten typ roweru MTB stanowi kompromis pomiędzy modelami stworzonymi do wyścigów MTB XC a rowerami enduro. Jest to rower z pełnym zawieszeniem lub hardtail – wszystko zależy od Twoich potrzeb i upodobań. To bardzo uniwersalny rower MTB, który poradzi sobie w każdym terenie. Specyficzna geometria ramy traila ma za zadanie zapewnić Ci jak największą stabilność. Nie bez znaczenia są tutaj również koła na bardzo szerokiej oponie. Ceny rowerów trailowych zaczynają się od ok 4000 – 5000 zł.

Enduro

Jest to rower MTB wyposażony w pełną amortyzację ramy – przedni wideleć o dużym skoku, powyżej 150. W przeciwieństwie do rowerów downhill, na rowerze enduro można bez większych problemów podjechać na szczyt góry. A następnie zjechać nawet po bardzo wymagającej trasie. Rower enduro to spory wydatek – podstawowe modele kosztują ok. 7000 – 10 000 zł.

Downhill

Podobnie jak enduro, rower downhill jest w pełni amortyzowany, ale przeznaczony do stromych zjazdów, skoków i naprawdę ostrej, emocjonującej jazdy. W pełni zawieszona rama z widelcem o skoku na poziomie 200 mm pomaga pokonać ekstremalnie trudne odcinki. Tutaj liczy się precyzja i technika – jeden kiepski manewr i razem z rowerem lądujecie na ziemi. Projektuje się go w taki sposób, aby był wytrzymały i niezawodny. Dlatego jego cena również jest bardzo wysoka – od ok. 10 000 zł do ceny samochodu średniej klasy.

Jak prawidłowo dobrać ramę roweru MTB?

Jazda na rowerze MTB wymaga idealnego dopasowania jeźdźca i sprzętu. Odpowiedni rozmiar ramy i kół to podstawa, aby bezpiecznie manewrować rowerem w terenie. Na prawidłowo dobranym wielkościowo rowerze MTB nie zmęczysz się tak bardzo podczas podjazdów i będziesz miał dużo lepszą kontrolę na wąskich, stromych ścieżkach.

Rozmiar ramy i dopasowujemy nie tyle do wzrostu, co do długości nogi mierzonej po wewnętrznej. Zatem jeśli nie możesz pójść do sklepu i po prostu wsiąść na wybrany rower – musisz w domu zmierzyć tzw. przekrok. Potrzebujesz książki w twardej oprawie i miarki. Książkę włóż pomiędzy nogi, maksymalnie wysoko i poproś drugą osobę, aby zmierzyła odległość od grzbietu książki do podłogi. Jeśli chcesz mieć rower na kołach 26-27,5’’, otrzymany wynik pomnóż przez 0,57. Jeśli decydujesz się na większe koła, wówczas mnożysz długość nogi przez 0,6. Aby zamienić wynik z centymetrów na cale, wynik pierwszego mnożenia pomnóż dodatkowo przez 2,54. Wynik, który otrzymasz to przybliżony rozmiar ramy Twojego roweru.

Jeśli chodzi o rowery MTB, styl jazdy ma kolosalne znaczenie. Dobierając rozmiar roweru, bierz to pod uwagę. Jak pokazaliśmy wyżej, ramy rowerów górskich bardzo różnią się od siebie, więc zwykłe obliczenia mogą się nie sprawdzić. Jeśli decydujesz się na rower wyczynowy za kilka tysięcy złotych lepiej nie kupować w ciemno. Aby znaleźć model odpowiedni dla siebie musisz sprawdzić wiele rowerów. A najlepszym sposobem jest przymierenie się do każdego z nich. Jazda próbna jest tutaj konieczna – sam sprawdzisz i ocenisz wygodę ramy, zachowanie roweru w czasie jazdy i działanie osprzętu. Podstawa to wygodna gemetria ramy.

Rower górski to pancernik wśród jednośladów – jego rama musi wytrzymać naprawdę sporo. Przeciążenia podczas dynamicznej jazdy mogą być bardzo duże więc konstrukcja musi być wyjątkowo wytrzymała. Na nasze ramy dajemy dożywotnią gwarancję. Dlatego jesteśmy pewni, że zarówno materiały, z których są wykonane, jak i ich geometria sprawią, że rower MTB od Tabou posłuży Ci przez wiele sezonów.