wyprawa-rowerem-trekkingowym
| Autor: Redakcja Tabou

Kupujemy rower trekkingowy do 2000 zł

Rower trekkingowy to jeden z najczęściej wybieranych typów spośród szerokiej oferty jednośladów. Jego atrakcyjność w postaci dobrej ceny, możliwości przyjęcia wygodnej pozycji do jazdy i bogatych akcesoriów docenia wiele osób. Na rowerze trekkingowym można przemierzać dalekie dystanse, a dzięki bagażnikowi zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek. Jakie pytania trzeba sobie zadać przed zakupem tego modelu i czy da się kupić dobry rower trekkingowy do 2000 zł? Podpowiemy poniżej.

Rowery trekkingowe są bogato wyposażone i mają ciekawe wykończenie, przykuwając uwagę nowoczesnym designem. Osoby, które zdecydowały się na ich wybór, cenią ich wygodę i niezawodność. Rowery trekkingowe umożliwiają swobodne przemierzanie tras miejskich, podmiejskich, leśnych i polnych. Ten wygodny środek transportu sprawdza się podczas weekendowych przejażdżek i kilkudziesięciokilometrowych tras. To idealny wybór dla osób, które lubią aktywnie spędzać wakacje. Jaki model trekkingowy do 2000 zł wybrać, by cieszyć się dobrym zakupem?

Rower trekkingowy – co to jest?

Rower trekkingowy to model, który wyróżnia się oponami o gładszym i węższym bieżniku w porównaniu do klasycznego „górala”, ma koła 28 lub 29 cali i przedni widelec z amortyzatorem. Uwagę zwraca także charakterystycznie ukształtowana rama – jej geometria pozwala podróżować w pozycji delikatnie wyprostowanej. Wystarczy wsiąść na rower szosowy lub górski, by szybko zauważyć różnicę.

Rower trekkingowy ma również akcesoria, które nie są spotykane w modelach górskich – bagażnik, błotniki i oświetlenie. O ile profesjonalistom, biorącym udział w zawodach MTB, takie elementy nie są potrzebne, ponieważ podnoszą wagę roweru, uniemożliwiając osiągnięcie dobrego wyniku, o tyle użytkownikom rowerów trekkingowych przydają się w wielu sytuacjach.

Porada specjalisty! Wybierasz się rowerem trekkingowym na dłuższy wyjazd? Upewnij się, że Twój bagażnik jest odpowiednio przymocowany i dobierz do niego sakwę. Najlepiej zapytaj o to akcesorium bezpośrednio u sprzedawcy. Dzięki takiej mobilnej torbie spakujesz wszystko to, czego potrzebujesz w czasie podróży. Sakwę możesz umieścić przy bagażniku tylnym, ale również z przodu roweru. Z dwoma „kieszeniami” równomiernie rozłożysz ekwipunek. Uwaga: rower z pełnym bagażem może ważyć nawet od 30 do 50 kg, tymczasem bez niego nie powinien przekraczać 18 kg.

Rowery trekkingowe rozpoznasz w naszym sklepie po ciekawym wykończeniu. Każdy rower prezentuje się nowocześnie. Z łatwością zauważysz różnicę pomiędzy rowerem damskim i męskim.

Czy wybór ramy w rowerze trekkingowym wpływa na komfort jazdy?

Zdecydowanie tak. W rowerach trekkingowych do 2000 zł trafisz na modele z ramą stalową lub aluminiową. Profesjonaliści korzystają z ram karbonowych – znacznie lżejszych, ale też trudniejszych w konserwacji i naprawie. Każda rama rowerowa, która jest intensywnie użytkowana i przewożona w niewłaściwy sposób, może po prostu pęknąć, a wtedy najprostszą metodą naprawy jest jej zespawanie.

Uwaga! Jeśli nie ograniczasz się do wycieczek rowerowych po Polsce i chcesz podróżować po całym świecie, nie inwestuj w drogą ramę. Nie tylko bagaż lotniskowy ulega uszkodzeniu lub zagubieniu, podobne sytuacje zdarzają się także sprzętom przewożonym niedbale w luku samolotu. Nawet dobrze zabezpieczona rama roweru, szczelnie zamknięta w kartonie, może ulec zarysowaniu czy uszkodzeniu. Przy takiej intensywności podróżowania karbon może się nie sprawdzić. Możesz wówczas postawić na lekką i łatwą w naprawie ramę z aluminium. Obecnie to właśnie z tego materiału powstaje duża część ram do rowerów trekkingowych damskich i męskich.

Tabela: Rodzaj ramy 1.Stalowa 2.Aluminiowa 3.Karbonowa

Charakterystyka 1.Stosunkowo tania i łatwa w naprawie, ale ciężka i podatna na korozje, 2.Stosunkowo tania, lekka i łatwa w naprawie, 3.Bardzo lekka, ale najdroższa i średnio odporna na zniszczenie

Jaki osprzęt do roweru trekkingowego?

Wpływ na dobór osprzętu rowerowego ma nie tylko intensywność przejażdżek i typ dróg, po których najczęściej jeździsz. Głównym wyznacznikiem jest przede wszystkim budżet, jaki jesteś w stanie poświęcić na zakup roweru.

Rower turystyczny wyposaża się najczęściej w sprzęt klasy Altus lub Acer. Jest on wystarczający w przypadku osób aktywnych, które organizują dłuższe i krótsze wycieczki weekendowe. Na sprzęt wyższej klasy decydują się uczestnicy profesjonalnych zawodów, którzy mocno eksploatują swoje jednoślady, a przede wszystkim potrzebują bardzo lekkich rowerów.

Niezależnie od tego, jaki sprzęt ostatecznie wybierzesz, zawsze warto go systematycznie serwisować, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na żywotność roweru.

Co z amortyzatorem? Nawet rowery dedykowane wyłącznie podróżom weekendowym powinny je mieć. Amortyzator niweluje drgania przenoszone z kół na nadgarstki, dzięki czemu komfort jazdy jest wyższy, a ryzyko wystąpienia kontuzji mniejsze. Konkretny stopień niwelowania drgań jest zależy od rodzaju amortyzatora.

O to, by rower miał dobry amortyzator, należy zadbać nawet wtedy, gdy ma być on użytkowane głównie na drogach utwardzonych. To obecnie standard wyposażenia także w przypadku tańszych modeli. Co ważne, nawet nie tak zaawansowane amortyzatory jak te stosowane w rowerach trekkingowych do 2000 zł sprawdzą się na kilka sezonów.

Zamiennikiem dla amortyzatora w rowerze trekkingowym jest sztywny widelec tłumiący wstrząsy. Najgorzej z tłumieniem drgań radzą sobie widelce aluminiowe, ale są najtańsze. Wydajniejsze są z kolei elementy stalowe i wykonane z karbonu.

Czy wiesz, jakie hamulce wybrać do roweru trekkingowego? Jeśli nie planujesz przejażdżek górskich z dość wyraźnymi różnicami w pochyleniu terenu, możesz dobrać hamulec typu v-brake. Dobry na tereny nizinne, do jazdy miejskiej, na terenie utwardzonym. Jest to model hamulców najczęściej stosowany w rowerach trekkingowych do 2000 zł.

Możesz wypróbować ten typ osprzętu przez kilka sezonów, a jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, dokupisz hamulce tarczowe, które w górzystych rejonach okażą się niezastąpione.

Tabela: 1. Typ hamulców 2. Rodzaj roweru

1. V-brake Rowery trekkingowe, MTB, miejskie

2. Tarczowe (mechaniczne i hydrauliczne) Rowery szosowe i zjazdowe

Porada eksperta: Hamulce v-brake, czyli z klockami, mają zazwyczaj bardzo dobrą siłę hamowania. Tracą swoją skuteczność dopiero wtedy, gdy są mocno zabrudzone lub pokryte błotem i innego rodzaju zanieczyszczeniami. Aby były dłużej sprawne, konieczne jest ich systematyczne serwisowanie, które nie jest trudne. Hamulce tego typu można skutecznie naprawić także w trasie.

Wyposażenie roweru trekkingowego – ważne informacje

Czy wiesz, jakie siodełko wybrać? Zasada jest następująca: im bardziej wyprostowana pozycja, tym szersze powinno być siodełko. Model lepszy jakościowo to siodełko wykonane ze skóry naturalnej, która zapewnia ciału przepuszczalność powietrza. Dobrze dostosowuje się też do ciała siodełko żelowe, które jest odpowiednio miękkie.

Jaką kierownice wybrać? Kobiety powinny uważać, by ich kierownice nie były zbyt szerokie w stosunku do ramion. Wtedy manewrowanie rowerem staje się dużo trudniejsze. Dzięki dostępnym przy tym typie rowerów giętym kierownicom można korzystać z różnych ustawień, co jest przydatne podczas długich wycieczek rowerem turystycznym.

Nie wyobrażasz sobie wycieczek bez dodatkowego ekwipunku? Podczas zakupu upewnij się, że na ramie znajdują się inserty, czyli gwintowane otwory. Tylko wtedy zamontujesz bezproblemowo bagażnik.

Zastanawiasz się nad rodzajem oświetlenia? Możesz wybrać model z dynamem, ale pamiętaj, że wówczas minusem będzie brak światła podczas postoju. Oczywiście nie jest to problem nie do rozwiązania. Wystarczy zakupić dodatkowe, małe lampki – koszt takiego wyposażenia zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Wybieramy rozmiar ramy rowerowej

Rozmiar ramy rowerowej to najważniejsze kryterium doboru idealnego roweru. W tym przypadku lepiej nie kierować się tabelą producencką jako głównym wyznacznikiem. Wybór roweru z uwzględnieniem wyłącznie tego parametru może wprowadzić w błąd, ponieważ osoby o tym samym wzroście mogą mieć np. różnej długości nogi. Tu bardzo często przewagę nad mężczyznami mają kobiety. W rezultacie dwie osoby o takim samym wzroście mogą odczuwać inny komfort w trakcie jazdy. Dla jednej z nich podróżowanie może być niewygodne i uciążliwe.

Wybieramy rozmiar ramy rowerowej krok po kroku:

Krok I: Zmierz nogę od poziomu krocza do śródstopia.

Krok II: Otrzymany wynik pomnóż razy 0,63.

Krok III: Gdy rozmiar ramy jest podany w calach, wynik podziel przez 2,54.

Koła w rowerze trekkingowym – jakie wybrać?

W rowerze trekkingowym najczęściej występują trzy rodzaje kół: 26, 28 i 29 cali. Koła 28” i 29” mają taki sam rozmiar obręczy (622 mm), ale opony w takich kołach będą miały inną grubość.

Koła 26’’ to znacznie łatwiejsze wykonywanie manewrów, niska waga i przyjemne pokonywanie przeszkód oraz większa przyczepność. Na mniejszych kołach osiąganie większych prędkości jest łatwiejsze niż na modelach 28’’ lub 29’’.

Ważna jest jednak nie tylko wielkość. Opony rowerowe z agresywnym bieżnikiem są przeznaczone na nawierzchnie nieutwardzone, trudniejsze do pokonania. Opony semi-slick, czyli na wpół gładkie, to optymalne rozwiązanie na dłuższą trasę, niekoniecznie po mieście. Przy wycieczkach kilkudniowych dobrze mieć ze sobą zwijaną oponę zapasową.

A jakie rowery do 2000 zł mamy do wyboru?

W tej kategoriihttps://www.tabou.pl/trekking mamy dostępne rowery damskie i męskie. Będą idealne, gdy planujesz pokonanie dłuższych dystansów lub gdy potrzebujesz roweru na co dzień. Przygotuj się, że rowery tego typu będą miały: węższe opony, by jazda po asfalcie była komfortowa; uniwersalny bieżnik; charakterystyczny układ ramy – dla przyjęcia pozycji wyprostowanej; szersze siodełko; przedni amortyzator.

W konkurencyjnej cenie znajdziesz tu: rower trekkingowy męski lub damski KINETIC 1.0. Charakterystyczne elementy tych rowerów to: hamulce v-brake, amortyzator (skok 40 mm), rama aluminiowa i przerzutki Shimano. Ten dobrej klasy rower polskiego producenta to model wytrzymały, tani, lekki i z pewnością zupełnie wystarczający na weekendowe oraz codzienne przejażdżki po zróżnicowanym terenie. Modele KINETIC 1.0 to rower dla osób, które potrzebują niezawodnego roweru do jazdy rekreacyjnej. Otrzymał pełne wyposażenie: przepisowe oświetlenie, błotniki, stopkę, osłonę łańcucha, dzwonek i bagażnik. Nie musisz inwestować w sprzęt więcej niż 1500-1600 złotych. W przypadku tych rowerów trekkingowych postawiliśmy na komfort jazdy i niezawodność w trasie.

Kolekcja 2021 to oczywiście nowości w linii naszych rowerów trekkingowych. Wzbogaciliśmy ją o model KINETIC 2.0 PLUS. To rower, który wysoko plasuje się w kategorii świetny stosunek jakości do ceny. Za niecałe 1900 zł kupujesz niezawodny sprzęt na aluminiowej ramie z dożywotnią gwarancją. 21 biegów na przerzutkach marki Shimano to pewność, że każde wzniesienie pokonasz bez nadmiernego wysiłku. Możesz się też solidnie rozpędzić, bo napęd który wybraliśmy, zapewnia bardzo dobre przyspieszenie. Jak przystało na rower trekkingowy w standardzie masz pełne wyposażenie. Oświetlenie zasilane dynamem w piaście, bardzo wygodne siodełko turystyczne, bagażnik wyposażony w elastyczne pasy – na tym rowerze możesz wyjechać na wyprawę natychmiast po jego odebraniu ze sklepu.

Nie zapomnieliśmy również o cyklistkach – linia KINETIC W to sześć modeli damskich rowerów trekkingowych z wyposażeniem dobranym tak, aby spełnić różne potrzeby. W segmencie do 2000 złotych mamy model KINETIC 2.0 PLUS wyposażony dokładnie tak jak model męski opisany powyżej. Jedyna różnica to geometria ramy – wygodna damka, na której możesz jeździć nawet w sukience. Dla odrobinę bardziej wymagających polecamy KINETIC 3.0 z kolekcji 2021, który możesz kupić za 1999 złotych. To w pełni wyposażony rower, który świetnie sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na trasach turystycznych. Przerzutki Shimano z grup turystycznych Altus i Acera oferują 16 biegów. Wydajny napęd pozwoli Ci czerpać dużą przyjemność z jazdy. Duże, 28-calowe koła i uniwersalne opony są gwarancją sprawnego przemieszczania się na długich dystansach. Rower wyposażyliśmy w hamulce V-brake, które świetnie sprawdzają się na asfalcie i są łatwe do serwisowania w trasie. Całości dopełnia wygodne siodełko na amotryzowanym wsporniku – model turystyczny, na którym wygodnie pokonasz setki kilometrów. Siodełka włoskiej marki Selle Royal uznawane są za jedne z najwygodniejszych. Ich anatomiczny kształt i innowacyjne tworzywa żelowe zapewniają bardzo wysoki komfort jazdy.

Dobry rower trekkingowy nie musi być drogi – udowadniamy to prezentując linię KINETIC. Wszystkie nasze rowery budujemy na ramach z hydroformowanego aluminium, na które dajemy dożywotnią gwarancję. Budujemy na najlepszych komponentach z oferty sprawdzonych producentów osprzętu. Linia KINETIC to również rowery trekkingowe dla bardziej wymagających, kosztujące powyżej 2000 złotych. Skomponowaliśmy je z osprzętu z najwyższej półki. Jeśli szukasz roweru wyprawowego z amortyzatorem powietrznym i hamulcami tarczowymi hydraulicznymi sprawdź wyższe modele z gamy KINETIC. Wybierając Tabou możesz liczyć na wysoką jakość za bardzo rozsądną cenę.