Rowerem do szkoły – jaki rower wybrać dla ucznia?
Rower to bardzo dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej. Zamiast autobusem, dziecko może samodzielnie dojechać do szkoły na rowerze. Wystarczy wybrać niezawodny sprzęt z odpowiednim wyposażeniem.
Jazda na rowerze to codzienna porcja aktywności, której dzieci potrzebują, aby budować odporność i ogólną sprawność. Dobrze dotleniony mózg lepiej przyswaja wiedzę, a po lekcjach dziecko chętnie wsiądzie na rower, żeby się rozruszać. Podstawowe pytanie brzmi – od jakiego wieku dziecko może samo dojeżdżać do szkoły na rowerze? Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, dziecko samodzielnie może poruszać się na rowerze po drogach publicznych od 10. roku życia. Zbiega się to niemal dokładnie z kursem i egzaminem na kartę rowerową, który odbywa się w szkole w ramach lekcji techniki.
Dziecko na rowerze – najważniejsze przepisy
W towarzystwie dorosłego opiekuna, na rowerze jechać może nawet przedszkolak. I trzeba przyznać, że to świetny pomysł na urozmaicenie codziennych dojazdów do przedszkola i szkoły. Młodsi rowerzyści traktowani są jak piesi. Dziecko poniżej 10. roku życia może jechać po chodniku, a na ulicy może znaleźć się tylko wówczas, gdy nie ma pobocza. Uwaga – przepisy mówią, że małe dziecko nie może jechać po ścieżce rowerowej. Dorosły rowerzysta, który musi sprawować opiekę nad dzieckiem, również może jechać po chodniku i poruszać się lewą stroną jezdni – dokładnie tak, jak piesi.
W wieku 10. lat po pozytywnie zdanym egzaminie na kartę rowerową, dziecko na rowerze jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Warto zadbać o dobre przygotowanie do egzaminu, np. w miasteczku rowerowym. Uczeń, który zna przepisy i umie czytać znaki jest bezpieczniejszy na drodze. Ze spokojem można mu pozwolić na samodzielne dojazdy do szkoły na rowerze. Jednak zanim tak się stanie, warto pojechać z dzieckiem na wycieczkę rowerową. Na jej trasie powinna znaleźć się właśnie szkoła. Po drodze obserwuj zachowanie młodego rowerzysty i wskaż mu miejsca, w których powinien zachować szczególną ostrożność. Utrwalajcie dobre nawyki, np. przeprowadzanie roweru na przejściu dla pieszych bez ścieżki rowerowej lub wyraźne sygnalizowanie zmiany kierunku ruchu.
Dobry rower dla ucznia
Rower dla ucznia powinien być niezawodny i bezpieczny. Te cechy można połączyć z rozsądną ceną. Rower juniorski kupuje się zaledwie na kilka sezonów, więc warto znaleźć taki, który jest dobry i w przystępnej cenie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup roweru górskiego – to bardzo uniwersalny i wygodny jednoślad. Opony z terenowym bieżnikiem pozwalają na bezpieczną jazdę po różnych typach nawierzchni. Do tego duża liczba biegów, które ułatwią młodemu rowerzyście pokonywanie wzniesień. Dla dziewczynki, która dojeżdża do szkoły trasami miejskimi dobrym wyborem będzie stylowa damka. Dziewczęta je uwielbiają, a ich wyposażenie zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę. Bez względu na model – każdy rower dla dziecka powinien być dobrze dopasowany do jego wymiarów i wieku. Właściwe dopasowanie gwarantuje dziecku stabilne kierowanie rowerem.
Rower do szkoły dla 10-latka
Zacznijmy od rozmiaru kół, bo to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru roweru dla dziecka. 10-latkowie najczęściej mierzą ok 110 – 120 cm wzrostu, dlatego potrzebują roweru na kołach 24’’. Najlepszym pomysłem jest wizyta w sklepie i przymierzenie różnych rozmiarów.
Rowery górskie to najczęściej wybierane rowery juniorskie dla chłopców. Rower Tabou POISON 24 2.0 to młodzieżowy góral, który nie tylko świetnie wygląda. Solidna rama, dwukomorowe obręcze i wydajny napęd Shimano z pewnością sprostają wymaganiom młodych rowerzystów.
Dla dziewczynek w tym wieku mamy dwie propozycje. Tabou TopShe 24 2.0to juniorski rower górski, który od modeli chłopięcych różni się malowaniem i lekko obniżoną linią górnej rury. Uzyskaliśmy w ten sposób stylowy rower dla dziewczynek, które lubią poszaleć na dwóch kołach. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas dojazdów do szkoły, jak i na rodzinnych wycieczkach za miasto. Druga propozycja roweru dla 10-latki to urocza damka w stylu retro. Tabou Queen 24 Nexusto klasyczny rower miejski. Wyposażony jest w błotniki, bagażnik i osłonę na łańcuch. Zapewnia wygodną jazdę, nawet gdy pogoda jest kapryśna. Nowoczesny mechanizm przerzutek w piaście jest dobrze chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych, a to oznacza bezawaryjność.
Rower młodzieżowy
Dla nastolatków o wzroście wynoszącym około 150 cm wybieramy rower na kołach 26’’. Tabou Venom 4.0 to linia młodzieżowych rowerów górskich z charakterem. Modele dla chłopców i dziewcząt wyposażone są w markowy osprzęt Shimano – wydajny napęd, 24 biegi i hamulce tarczowe. Taka konfiguracja z pewnością daje dużo większe możliwości niż tylko spokojne dojazdy do szkoły. To rower MTB, na którym nastolatek może śmiało pokonywać również bardziej wymagające trasy w terenie.
Miejska damka Tabou Queen 26 Nexus to alternatywa dla tych dziewcząt, które lubią jednoślady o holenderskim charakterze. Idealny dla nastolatki, która chce jeździć po mieście w modnych stylizacjach. Rama o geometrii dopasowanej do kobiecej anatomii pozwala wygodnie jeździć nawet w sukience.
Niezbędne wyposażenie roweru dla ucznia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower dla ucznia powinien być wyposażony w:
- sprawny hamulec,
- oświetlenie do roweru: biała lampa z przodu i czerwona z tyłu. Obie mają świecić światłem ciągłym lub pulsacyjnym. Prawidłowo oświetlony rower musi być widoczny dla innych uczestników ruchu znajdujących się w odległości min. 150 metrów,
- sygnał dźwiękowy czyli dzwonek do roweru.
Jest jeszcze kilka elementów dodatkowego wyposażenia, które z pewnością przydadzą się podczas dojazdów do szkoły. Plecak ucznia może ważyć naprawdę bardzo dużo, dlatego bagażnik z gumowymi linkami mocującymi będzie dobrym pomysłem. Zamiast dźwigać na plecach, dziecko przewiezie go na bagażniku. Z pewnością przyda się również solidne zapięcie do roweru – wybierz takie, które dobrze zabezpieczy przed kradzieżą, ale będzie również poręczne i łatwe w obsłudze. Błotniki pozwolą ochronić ubranie ucznia, szczególnie jeśli pogoda do jazdy nie będzie najlepsza. Poza podstawowym oświetleniem warto zainwestować w dodatkowe odblaski na szprychy – po dwa na każde koło. Wówczas dziecko będzie lepiej widoczne po zmroku i w dni kiedy widoczność jest ograniczona. Im więcej elementów odblaskowych na rowerze, plecaku i ubraniu, tym nasz uczeń będzie bezpieczniejszy na drodze. Mimo, że w świetle polskich przepisów kask nie jest obowiązkowy, polecamy jego używanie. Zarówno dziecko, jak i dorosły rowerzysta powinni chronić głowę podczas jazdy. Kask rowerowy dla dziecka powinien być dobrze dopasowany, koniecznie z atestem.
Jazda na rowerze do szkoły to świetny pomysł na codzienną porcję aktywności. Łączy pożyteczne z przyjemnym. Dziecko może wygodnie i z przyjemnością dojeżdżać na rowerze do szkoły i na dodatkowe zajęcia. Jest to także spora oszczędność czasu, którego uczące się nastolatki nie mają w nadmiarze.