| Autor: Redakcja Tabou

Rower elektryczny zamiast tradycyjnego? Sprawdź, dlaczego warto rozważyć zakup elektryka!

Rowery elektryczne, podobnie jak elektryczne hulajnogi i samochody, powoli stają się codziennością na polskich drogach. Jeśli myślisz, że to rozwiązanie dla leniwych, którym nie chce się pedałować, poznaj mechanizm działania rowerów elektrycznych i sprawdź dostępne modele!

Jak działa rower elektryczny?

Niektórym rowery elektryczne kojarzą się ze środkami lokomocji, które nie wymagają od kierującego żadnego wysiłku. W przeciwieństwie jednak m.in. do hulajnóg elektrycznych, rowery te wymagają pedałowania!

Rower elektryczny nie wyręcza użytkownika w pedałowaniu – wspomaga je. A wszystko to za sprawą silnika zlokalizowanego obok korby lub zintegrowanego z nią, umieszczonego na piaście. Dodać do tego należy akumulator, sterownik oraz wyświetlacz służący do kontroli ustawień.

Silnik uruchamia się automatycznie, gdy wykryje pracę korby. Wspomaga rowerzystę w pedałowaniu aż do momentu osiągnięcia prędkości maksymalnej. W rowerze elektrycznym zarówno kierowanie, jak i napędzanie jest zależne od działania człowieka. Silnik wspomaga jego pracę, dzięki czemu jazda staje się lżejsza i przyjemniejsza. W porównaniu z tradycyjnym modelem, e-bike nie pozbawia jednak rowerzysty korzyści zdrowotnych wynikających z pedałowania!

Jaki dystans można przejechać na jednym ładowaniu baterii roweru elektrycznego?

Standardowy akumulator pozwala na pokonanie około 170 km. Aby zachować taką wydajność, trzeba jednak dbać o kondycję baterii rowerowej. Nowsze modele elektryków wyposażone zostały w akumulatory litowo-jonowe, których nie powinno się doprowadzać do całkowitego rozładowania. Dzięki temu zachowają swoją wydajność i zasięg.

Każda bateria rowerowa ma określoną żywotność wyrażoną w liczbie cykli ładowania. Gdy wartość końcowa zostanie osiągnięta, dobrze jest pomyśleć o wymianie akumulatora.

Rower elektryczny osiąga prędkość maksymalną 25 km/h. Dostępne są także bardziej zaawansowane modele, które mogą się poruszać z prędkością 45 km/h.

Jakie są korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym w porównaniu z tradycyjnym rowerem?

Rower elektryczny pod względem konstrukcji i budowy nie różni się zasadniczo od tradycyjnego jednośladu. Poruszając się nim, korzystasz ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie aktywność fizyczna – zwiększasz siłę mięśni, dbasz o stawy, wspomagasz serce i cały układ krążenia, zachowujesz smukłą sylwetkę, a także dotleniasz komórki ciała, w tym mózg. Podobnie jak przy tradycyjnej jeździe na rowerze, możesz liczyć na każdorazowy zastrzyk endorfin i lepsze samopoczucie.

Jeśli zdecydujesz się na rower elektryczny, skorzystasz też z dodatkowych zalet tego rodzaju rozwiązań. Podstawowa to łatwiejsze i wygodniejsze pedałowanie. Do tego zyskasz wsparcie podczas jazdy pod wiatr i podjeżdżaniu pod górę. Z elektrykiem przejedziesz dłuższy dystans przy mniejszym zmęczeniu!

Niewątpliwą zaletą e-bike’ów jest też prostota ładowania baterii, a także szeroki wybór modeli atrakcyjnych nie tylko pod względem technicznym, ale też wizualnym. 

Czy rower elektryczny jest dobrym wyborem dla osób starszych lub o ograniczonej kondycji fizycznej?

Dla osób starszych, o ograniczonej kondycji, po kontuzjach czy też takich, które w wyniku różnych chorób lub innych czynników szybko się męczą, elektryk stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnego roweru. Co więcej, jest dla nich bezpieczniejszy. Mniejszy wysiłek wkładany w napędzanie jednośladu to też mniejsze ryzyko nagłych komplikacji zdrowotnych, np. zasłabnięcia, które mogłoby doprowadzić do wypadku.

Czy rowery elektryczne są przyjazne dla środowiska?

Elektryk to doskonała alternatywa dla samochodu – szczególnie podczas dojazdów do pracy na krótkich dystansach. Przeciętne auto emituje około 40 razy więcej CO2 niż e-bike. Jeśli więc poszukujesz dynamicznego środka lokomocji, ale nie chcesz przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska, zdecydowanie postaw na rower elektryczny!

Czy jazda na rowerze elektrycznym jest bezpieczna?

Jazda na rowerze elektrycznym jest tak samo bezpieczna, jak na innych jednośladach. Oczywiście musisz pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Raczej nie rozwijaj zawrotnych prędkości tam, gdzie łatwo o wypadek, np. w przestrzeniach miejskich o dużym natężeniu ruchu pieszych.

Wybierając konkretny model roweru, zwróć uwagę na certyfikaty ochrony baterii przed zagrożeniem pożarowym, limit obciążenia (szczególnie, jeśli jesteś osobą o większej wadze), a także jakość komponentów. Pamiętaj też, że rowery elektryczne to skomplikowane maszyny. Tak jak nie powierzamy budowy i naprawy aut osobom, które mają o tym niewielkie pojęcie, tak montaż i testowanie naszych elektryków również zostawmy profesjonalistom. Rowery elektryczne kupuj tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży. Dzięki temu zyskasz pewność, że na drodze będą bezpieczne.

Jakie są najpopularniejsze marki i modele rowerów elektrycznych na rynku?

Rowery elektryczne dawno już przestały się kojarzyć z jednolitymi modelami o niezbyt atrakcyjnym, topornym designie. Większość znanych marek ma już w swojej ofercie jednoślady elektryczne o nowoczesnym wyglądzie, jakością wykonania i materiałów nieustępujące tradycyjnym rowerom.

Jeśli planujesz zakup roweru elektrycznego, ale dysponujesz ograniczonym budżetem, postaw na połączenie jakości i dobrej ceny. Wszystko to znajdziesz w ofercie polskiej marki rowerowej Tabou. Elektryki Tabou zapewniają komfortową jazdę, wygodę i bezpieczeństwo dzięki wysokiej jakości osprzętowaniu, m.in. hamulcom. Do tego wyróżniają się atrakcyjnym designem – wszelkie części stanowiące elementy elektryka zostały sprytnie ukryte w konstrukcji.

Coraz większe zainteresowanie rowerami elektrycznymi skłoniło producentów do projektowania wielu różnorodnych modeli. W ofercie znajdziesz więc uniwersalne jednoślady trekkingowe, rowery MTB przeznaczone do jazdy po trudniejszym terenie, crossowe do szybkiej i wygodnej jazdy, ale też lekkie i stylowe rowery miejskie.

Jaka jest cena rowerów elektrycznych i czy opłaca się ich zakup?

Ceny rowerów elektrycznych Tabou zaczynają się już od około 8,5 tys. złotych. Wyższe parametry silnika, dłuższa wytrzymałość baterii i inne czynniki zwiększają koszty elektryków. Rozwiązania oferowane przez polską markę Tabou są bardzo atrakcyjne pod względem stosunku jakości do ceny. A ta w przypadku innych producentów może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

To oczywiście znacznie więcej niż w przypadku większości tradycyjnych modeli bez silnika, jednak taki zakup się opłaca. Wybierając e-bike, zdecydowanie chętniej wsiądziesz na rower w celu dotarcia do pracy, szkoły czy w inne miejsce. Pokonasz większe dystanse bez efektu wyczerpania organizmu czy chociażby konieczności wzięcia prysznica od razu po dotarciu do miejsca pracy czy na spotkanie. Dzięki dużej prędkości dotrzesz wszędzie na czas, a do tego przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego.

Wybór roweru to kwestia bardzo indywidualna. E-bike to rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Choć droższy od tradycyjnych jednośladów, rower elektryczny ma bardzo wiele zalet, a dla osób o słabszej kondycji czy borykających się z problemami zdrowotnymi może się okazać jedynym rozwiązaniem, z którego mogą bezpiecznie korzystać.