trasa-rowerowa-przez-most
| Autor: Redakcja Tabou

Najlepsze polskie miasta do jazdy na rowerze

Zwiedzanie miasta na rowerze to świetny pomysł na spędzenie aktywnego weekendu. Miejskie trasy rowerowe wiodą przez najpiękniejsze zakątki, pozwalają poznać historię i najważniejsze zabytki.

Infrastruktura rowerowa w polskich miastach jest już na tyle rozbudowana, że można poruszać się po nich bezpiecznie i komfortowo. Dlatego coraz bardziej popularne staje się zwiedzanie z pozycji siodełka rowerowego. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas i zobaczyć najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Trasy miejskie zachwycają położeniem – wiodą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie dzielnice. Zatem warto wybrać się na rower również do miasta.

Trasy rowerowe w Warszawie

Zwiedzanie stolicy na rowerze warto zacząć od Szlaku Wisły – to 37 km bardzo atrakcyjnie położonych ścieżek rowerowych. Przejedziemy obok Łazienek Królewskich, możemy zorganizować sobie postój w jednej z modnych knajpek na Powiślu. Trasa biegnie z Powsina do Białołęki. Na granicy Puszczy Kampinoskiej możemy zmienić trasę na Kampinoski Szlak Rowerowy i dalej jechać wśród dzikiej przyrody.

Dla miłośników historii przygotowano specjalny Szlak Bitew Warszawskich – po drodze mijamy Pałac Ujazdowski i kanał gocławski. Przejeżdżamy także przez tereny najważniejszych bitew, które odbyły się w stolicy – nie tylko Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Jadąc tą trasą odkryjesz urokliwe zakątki dzielnic Wawer czy Praga Południe.

Jeśli chcesz odwiedzić warszawskie ZOO, zamiast stać w korkach wybierz Słoneczny Szlak Rowerowy. To świetny pomysł na wycieczkę z dziećmi – trasa jest łatwa, a po drodze jest wiele ciekawych obiektów np. Stadion Narodowy.

Trasy rowerowe we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska kusi rowerzystów pięknie położonymi trasami i mnóstwem zabytków, które naprawdę warto zobaczyć. Jedną z najciekawszych tras rowerowych we Wrocławiu jest Szlak Architektury. Możemy na niej zobaczyć najważniejsze zabytki tego miasta. Warto zaplanować sobie więcej czasu na zwiedzanie Muzeum Narodowego i stamtąd ruszyć dalej szlakiem niezwykłych wrocławskich budowli. Czeka nas przejazd przez wiszący Most Grunwaldzki na Wybrzeże Wyspiańskiego. Prawdziwą gratką jest Hala Stulecia i Pergola – budynki, które do dziś robią ogromne wrażenie. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Być we Wrocławiu i nie dotrzeć na Ostrów Tumski to grzech – szczególnie dla rowerzysty. Trasa rowerowa prowadzi nas na Wyspę Piasek i przez przepiękne bulwary nad rzeką – cały czas możemy podziwiać panoramę miasta. Coś pięknego!

Trasy rowerowe w Gdańsku

Wakacje nad Bałtykiem wcale nie muszą oznaczać smażenia się na plaży wśród tysięcy innych turystów. Znacznie przyjemniej jest wsiąść na rower i poznać zupełnie inne oblicze Gdańska. Szczególnie, że miasto ma ponad 700 km ścieżek rowerowych. Z pewnością znajdziesz taką, która nie będzie zatłoczona – nawet w sezonie. Warto również wspomnieć, że zarówno władze, jak i mieszkańcy Gdańska są bardzo pozytywnie nastawieni do rowerzystów.

Morską bryzę możesz poczuć jadąc trasą rowerową z Parku Brzezińskiego po Gdyński Klif. 10 km ścieżki wiodącej wzdłuż plaży to nie tylko piękne widoki i szum morza. Po drodze zobaczysz między innymi molo w Brzeźnie, Park Reagana, słynne sopockie Molo i ulicę Bohaterów Monte Cassino a także molo w Orłowie oraz Klif Orłowski.

W mieście znajdziemy sieć ścieżek rowerowych, które poprowadzą nas po kolejnych ważnych punktach miasta. Nie sposób choć na chwilę nie wjechać na Stare Miasto, którego klimat i architektura zachwycają od wieków. Odbudowane z wielką starannością po II wojnie światowej zabytki możesz oglądać z pozycji siodełka – po całym Starym Mieście możesz poruszać się na rowerze. Obowiązkowo trzeba wstąpić na ul. Mariacką i Długi Targ oraz przejechać trasą wzdłuż Motławy.

Jeśli szukasz trasy z dala od setek turystów, warto wybrać się do wiekowego Parku Oruńskiego. Jazda wśród bujnej roślinności, w ciszy przerywanej wyłącznie śpiewem ptaków pozwoli Ci się skutecznie zrelaksować i wyciszyć.

Jaki rower do jazdy po mieście?

Rower dla turysty powinien być przede wszystkim wygodny i niezawodny. To, jaki typ roweru wybierzesz jest kwestią indywidualną. Modny i wygodny rower miejski to rozwiązanie dla tych, którzy lubią jeździć głównie po asfalcie i trasach utwardzonych. Najlepiej sprawdza się na krótkich i średnich dystansach.

Bardziej uniwersalnym modelem będzie lekki i szybki rower crossowy. Pojedziesz na nim zarówno w mieście, jak i po leśnych ścieżkach. Najczęściej wyposażony w cienkie opony terenowe lub do jazdy mieszanej. Krawężniki i kocie łby pokonasz bez kłopotu.

Dla tych, którzy przemierzają wiele kilometrów na rowerze polecamy rowery turystyczne. W pełni wyposażone, zapewniają wygodną pozycję do jazdy długodystansowej i osprzęt, który daje dobre wsparcie na trasie. Dodatkowo, dzięki fabrycznie zamontowanemu bagażnikowi umożliwiają zastosowanie sakw.