rower-dla-dziecka-wybor-w-sklepie-1
| Autor: Redakcja Tabou

Jaki rower dla dziecka wybrać i kupić?

Rozglądasz się za pierwszym rowerkiem dla dziecka? A może planujesz zakup kolejnego, większego? Na co musisz zwrócić uwagę, by później nie żałować i by dziecko było zadowolone z Twojego wyboru? 

Od kiedy możesz jeździć z dzieckiem na rowerze?

Swoją przygodę rowerową nasze maluchy rozpoczynają coraz wcześniej. Najpierw podróżują wraz z nami w specjalnej przyczepie rowerowej lub foteliku. 

Kolejnym krokiem coraz częściej jest rowerek biegowy. To fantastyczne rozwiązanie uczy kilkulatka utrzymywania równowagi i trenuje jego koordynację ruchową. Ułatwia to znacznie późniejszą jazdę na dwóch kółkach. I tu należy podkreślić – właśnie na dwóch. Dla dziecka, które jeździło na rowerku biegowym, przesiadka na rower z kółkami bocznymi jest krokiem wstecz. 

Teraz czas na zakup pierwszego roweru z pedałami? I tu pojawia się nie lada orzech do zgryzienia. 

Jaki rower będzie najlepszy dla dziecka?

Już dawno minęły czasy, gdy w sprzedaży były zaledwie dwa–trzy modele rowerów. Dziś wybór jednośladu dla naszego dziecka może się stać nie lada kłopotem, bo w gąszczu dostępnych na polskim rynku ofert dość trudno jest się poruszać. Na który model się zdecydować – miejski czy górski? Którego producenta wybrać – polskiego czy zagranicznego? Jak rower ten ma być wyposażony? W jakim ma być kolorze? Ile możemy za niego zapłacić?

Pytania te można mnożyć. Wszystkie one odgrywają niezwykle istotną rolę przy wyborze roweru dla naszego malucha. Zanim jednak zaczniemy na nie odpowiadać, musimy wziąć pod uwagę o wiele ważniejsze kryteria, a mianowicie wiek i wzrost naszego dziecka oraz jego możliwości fizyczne i upodobania. I oczywiście to, czy jest to pierwszy rower naszej pociechy, czy może kolejny. 

Poszukiwania czas zacząć

Wybierając rower dla naszego dziecka, szczególną uwagę musimy zwrócić na takie parametry, jak rozmiary ramy i kół. Wielkości te są podawane w calach. 

Pokażemy to na przykładzie oferty polskiego producenta rowerów – marki TABOU. 

Jaki rozmiar kół roweru dla dziecka wybrać?

Dobry rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali. Dla maluchów w wieku 4–6 lat wybieramy zazwyczaj rower, którego koła mają 14 lub 16 cali. Dla dzieci w wieku 6–8 lat odpowiednie będą jednoślady z kołami 20 cali. Dla 7–12-latków sięgniemy po rowery z kołami 24 cali, a dla nastolatków – z kołami 26 cali.

Rozmiar kół to jednak nie wszystko. Równie ważny przy wyborze roweru jest rozmiar ramy, a tu rozrzut jest o wiele większy.

Jak ma się rozmiar ramy do wzrostu naszego dziecka?

Dzieci z tego samego rocznika mogą się znacznie różnić pod względem fizycznym. Dlatego przy wyborze roweru o wiele istotniejszym wskaźnikiem jest nie wiek naszego dziecka i nawet nie jego wzrost. Pod uwagę należy brać przede wszystkim długość nogi mierzoną po jej wewnętrznej stronie od kroku. 

Przyjmuje się, że dla 4–5-latka, u którego długość ta wynosi około 48 cm, powinniśmy wybrać rower z 14- lub 16-calowymi kołami. W przypadku firmy TABOU będą to modele Rocket (dla chłopców) lub Mini (dla dziewczynek).

Dla nieco starszych dzieci najlepiej się sprawdzą rowery młodzieżowe typu MTB. Te dla 5–8-latków mają zwykle 20-calowe koła i 10-calową ramę (jeżeli długość nóg po wewnętrznej stronie wynosi około 48 cm). TABOU proponuje dwa jednoślady o takich parametrach – Topshe 20 i Poiso n 20. Jeżeli długość ta jest większa i wynosi około 53 cm, to powinniśmy wybrać rower z ramą 11 cali, przy 56 cm rama powinna mieć 12 cali, a w przypadku 58 cm – 13 cali.

Rowery dla 7–12-latków z kołami 24-calowymi mogą mieć ramę 11-calową (np. model Poison 24 firmy TABOU) lub 13-calową (model Queen 24). Jeszcze większy wybór mają nastolatki. TABOU oferuje im rowery Venom z kołami 26 cali, 13-, 15- lub 17-calową ramą i hamulcami tarczowymi lub v-brake. 

Tyle, jeśli chodzi o teorię. W praktyce każdy rower nasze dziecko musi „przymierzyć”. Dobrze dopasowany rower dla najmłodszych to taki siedząc, na którym nasz maluch ma możliwość położenia całej stopy na ziemi. W przypadku starszych dzieci wystarczy, że będą miały możliwość dotykania palcami stóp podłoża. Ręce bez trudu muszą sięgać kierownicy.

Dobry rower dla dziecka to lekki rower

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze, są możliwości fizyczne naszej pociechy. Waga roweru odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Zwłaszcza jeżeli wiemy, że nasze dziecko będzie musiało pokonywać schody czy inne przeszkody lub wspinać się pod górę. Na lżejszym rowerze łatwiej jest też utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku początkujących rowerzystów.

Ogromną rolę odgrywa tu materiał, z którego wykonano rowery. Rowery dla dzieci, takie jak Rocket i Mini firmy TABOU, mają zwykle stalową ramę i kierownicę oraz są jednobiegowe. Nie posiadają żadnych zbędnych elementów, które by go niepotrzebnie obciążały. W rowerach przeznaczonych dla nieco starszych dzieci rama jest już najczęściej aluminiowa, choć kierownica i wspornik siodła nadal pozostają stalowe (jak np. w rowerach młodzieżowych Poison 20 i Topshe 20). Pojawia się natomiast przerzutka tylna czy amortyzowany widelec.  W większych rowerach, przeznaczonych dla nastolatków (jak np. modele Venom firmy TABOU), zarówno rama, jak i kierownica są już aluminiowe. To wszystko wpływa oczywiście na ich wagę.

Kolor roweru i dodatkowe akcesoria

Chcemy zachęcić nasze dziecko do jeżdżenia na rowerze? A więc musimy wybrać taki, który mu się po prostu będzie podobać. Uwielbiany bohater na ramie, ulubione kolory, koszyk do przewożenia maskotki czy bagażnik na skarby – to jest to. 

Rower dla najmłodszych ma być jednak nie tylko ładny – z punktu widzenia naszego dziecka oczywiście. Ma być też bezpieczny i łatwy w użytkowaniu. Właśnie dlatego nie montuje się w nim zwykle żadnych przerzutek czy też hamulców z klamkami. Małe rączki naszego dziecka po prostu sobie z nimi nie poradzą. 

Łańcuch w rowerach dla młodszych dzieci jest zwykle zabezpieczony specjalną plastikową osłoną. 

Wśród akcesoriów, które znaleźć możemy w rowerach dla maluchów znaleźć możemy jeszcze regulowany popychacz (jak np. w przypadku modeli Rocket i Mini z kołami 14, 16 i 18 cali) czy kółka podporowe. Elementy mają ułatwić naukę jazdy dla naszych pociech. Są jednak przydatne głównie wtedy, gdy nasze dziecko nie korzystało wcześniej z rowerku biegowego, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Wraz z wiekiem i coraz większym doświadczeniem naszego małego rowerzysty, zmieniają się też jego preferencje, jeśli chodzi o wyposażenie roweru. Liczyć się zaczyna liczba przerzutek, rodzaj amortyzatorów czy hamulców. Ale jest to już temat na kolejny artykuł.