siodelka-rowerowe
| Autor: Redakcja Tabou

Jak właściwie dobrać siodełko rowerowe dla siebie?

Nie istnieje siodełko uniwersalne, ponieważ każdy typ roweru ma inną geometrię ramy, a każdy użytkownik ma nieco inną budowę ciała. Bardzo istotne jest też to, jaką pozycję przyjmujemy podczas jazdy. Zauważ, że na rowerze miejskim siedzisz wyprostowany, a na rowerze szosowym ciało jest mocno pochylone do kierownicy. Często słyszymy pytanie: „Jakie siodełko polecacie?”. Odpowiedź jest prosta – takie, które pasuje do Twojego roweru i budowy Twojego ciała. 

Jakie siodło do MTB?

Specyfika jazdy na rowerze górskim wymaga częstych zmian pozycji. Siedzimy lub unosimy biodra podczas jazdy, a wszystko to w zależności od tego, jak przebiega trasa. Zatem idealne siodełko do MTB to takie, które umożliwia swobodne zmiany pozycji. Długie i wąskie siodełko wyprofilowano tak, by zapobiegać uciskowi na delikatne partie ciała. W ostatnich latach bardzo popularne stały się siodełka z regulowaną szycą podsiodłową. Sztyca umożliwia zmianę wysokości siodła w trakcie jazdy. Wysokość dostosowuje się w zależności od rodzaju trasy w danym momencie; na zjazdach opuszczamy, a na podjazdach podnosimy. 

Rowery MTB Tabou Blade wyposażyliśmy w unikatowe siodełka naszego projektu. Ich anatomiczny profil zapewnia płynną zmianę pozycji. Możliwość regulacji pochylenia siodełka pozwala na idealne dopasowanie do stylu jazdy. 

Jakie siodełko do gravela i szosówki?

Na rowerach tego typu jeździmy głównie na siedząco, ale wiele zależy też od tego, jak ułożymy dłonie na kierownicy. Z reguły pozycja kolarza jest maksymalnie pochylona, co pozwala minimalizować opory powietrza. Jazda na tego typu rowerach wymaga zastosowania odpowiednio wyprofilowanego siodełka. 

Ze względu na odmienne przeznaczenie rowerów gravelowych i szosowych, do każdego z nich projektowane są inne siodełka. Ich wspólne cechy to anatomiczny kształt i wydłużone wycięcie w centralnej części siodełka. Po co jest ta dziura w siodełku? Wycięcie i otwór w siodełku rowerowym minimalizują ucisk na dolne partie miednicy. W trosce o zdrowie gruczołu prostaty, mężczyźni uprawiający sporty rowerowe powinni wybierać właśnie takie siodełka. 

Rowery Tabou Gravo otrzymały siodełka Active zapewniające wygodną pozycję podczas jazdy – bez względu na ułożenie dłoni na kierownicy. Długi, wyprofilowany nosek pozwala na bezpieczną zmianę ułożenia kości kulszowych.  

Jakie siodełko do roweru crossowego wybrać?

Uniwersalny jednoślad wymaga zastosowania specjalnie wyprofilowanego siodełka. Nie wybieraj miękkiej „kanapy”. Nawet jeśli jeździsz wyłącznie po mieście. Wąskie i twarde siodełko crossowe zapewnia odpowiednie podparcie dla miednicy podczas jazdy. Rozważ zakup sztycy amortyzowanej, dzięki której komfort jazdy w terenie będzie zdecydowanie wyższy. 

Ze względu na fakt, iż na naszych rowerach crossowych można jeździć zarówno po mieście, jak i w terenie, wyposażyliśmy je w wysokiej klasy siodełka Selle Royal. Model Looking Gel posiada system minimalizujący nacisk na dolne partie miednicy i najdelikatniejsze części Twojego ciała. Siodełko jest wąskie z przodu, natomiast z tyłu, pod kośćmi kulszowymi, szerokie. Wyposażone jest w żelową wkładkę, która zapewnia odpowiednie podparcie i amortyzację. 

Jakie siodełko do roweru trekkingowego?

Choć na tym rowerze jeździmy w lekko pochylonej pozycji, to nie polecamy jazdy na zbyt szerokim siodełku. Jeśli rower trekkingowy służy Ci do jazdy na długich dystansach, to najlepszym wyborem będzie siodełko żelowe i amortyzowana sztyca. 

W naszej linii rowerów trekkingowych zastosowaliśmy profesjonalne siodełka Selle Royal. Model Kinetic otrzymał siodełko Selle Royal Looking Gel, komfortowe siedzisko o wyprofilowanym nosku i szerszej części podpierającej kości kulszowe. System antykompresyjny z żelowym wkładem zapewnia bardzo wygodną jazdę na długich dystansach. 

Jakie siodełko do roweru miejskiego?

Rowery miejskie wyposażone są najczęściej w miękkie, szerokie „kanapy”. Wymusza to wyprostowana pozycja podczas jazdy. Chodzi o to, aby miednica miała prawidłowe podparcie na całej powierzchni. Do jazdy rekreacyjnej (i tylko na utwardzonych ścieżkach!) „kanapy” są idealne. 

Miejskie modele rowerów Tabou wyposażyliśmy w dwa modele siodełek. Linia Tabou Retro przeznaczona dla kobiet i mężczyzn otrzymała bardziej uniwersalne siodełko. Jego profil pozwala na wygodne ułożenie miednicy podczas jazdy w pozycji wyprostowanej, ale bierze również pod uwagę zminimalizowanie nacisku na gruczoł prostaty. 

Damska linia rowerów Tabou Kayla wyposażona jest w siodełko dedykowane. Wykorzystaliśmy w nim właściwości tłumiące elastomeru, a efekt wzmacnia amortyzowana sztyca. Siodełko jest szerokie i bardzo wygodne. Miednica otrzymuje doskonałe podparcie, ale dzięki zwężeniu w kierunku noska, minimalizowane jest ryzyko otarć podczas pedałowania. 

Siodełko dobrane indywidualnie – jak zmierzyć rozstaw kości kulszowych?

Nie jest to trudne. Usiądź na plastycznym materiale, np. kawałku kartonu, piankowej macie. Lekko unieś nogi, aby kości dobrze się odcisnęły. Zmierz odległość pomiędzy wgłębieniami i gotowe. Dobrze dopasowane siodełko to takie, które będzie szersze o ok. 40 mm od wyniku Twojego pomiaru. Po co to robimy? Każdy z nas ma inną budowę ciała. Jedni wolą siodełka szerokie, a dla innych optymalne będą wąskie modele. 

Dopasowanie profilu siodełka do indywidualnych wymiarów jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy dużo jeździsz. Kiedy siedzimy na rowerze, podparcie dla kręgosłupa zapewnia prawidłowe ułożenie kości kulszowych. Zatem dobrze dobrane siodełko to takie, którego tylna część zapewnia ich stabilną pozycję. Zmierzenie rozstawu kości kulszowych pozwala sprawdzić, czy wybrane przez nas siedzenie nie spowoduje bolesnych otarć i ucisków. Za szerokie lub zbyt wąskie siodełko będzie generować bolesny ucisk. Odczujesz to już po kilku kilometrach. Źle dobrane siodełko zabierze Ci całą przyjemność z jazdy na rowerze. 

Warto pamiętać również o różnicach anatomicznych pomiędzy kobietami i mężczyznami. Na tym również należy opierać wybór siodełka do roweru. Szczególnie panowie powinni zadbać o odpowiedni jego profil, aby nie powodować ucisku na gruczoł prostaty. Jakie siodełko rowerowe polecamy w tym przypadku? Koniecznie z wcięciem w środkowej części, dzięki czemu tkanki miękkie będą swobodnie ułożone pomiędzy prawidłowo podpartymi kośćmi kulszowymi.  

Czy każde siodełko pasuje do roweru?

Po części odpowiedzieliśmy już na to pytanie powyżej – siodełko dobieramy do tego, jaki rower posiadamy. Drugim kryterium jest styl jazdy i to, jakie trasy wybieramy. Różnicy pomiędzy siodełkami nie poczują osoby, które jeżdżą sporadycznie. Natomiast dla osób, które wybrały rower jako główny środek transportu w mieście, polecamy staranne dobieranie siodełka. Nie wspominając o osobach, które uprawiają sporty rowerowe. Podczas projektowania naszych rowerów, wzięliśmy pod uwagę ich potrzeby. Każdy model ma indywidualnie dobrane siodełko – dopasowane do geometrii ramy. W wybranych modelach dodaliśmy amortyzowane sztyce, dzięki czemu jazda jest jeszcze przyjemniejsza.