oswietlone-rowery-tabou-jadace-droga-w-nocy
| Autor: Redakcja Tabou

Obowiązkowe oświetlenie roweru i akcesoria, które poprawią Twoje bezpieczeństwo

Oświetlenie roweru jest obowiązkowe i niezbędne do jazdy po zmroku i przy kiepskiej widoczności. Sprawdź, jak prawidłowo oświetlić rower, aby jeździć bezpiecznie i nie zapłacić mandatu.

Oświetlenie roweru — przepisy  

Ustawodawca w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia” dokładnie określa, jakie oświetlenie jest obowiązkowe. Bez niego rowerzysta nie może wyjechać na drogę publiczną. Nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem od 50 zł do 200 zł lub – co gorsza – fatalnym w skutkach potrąceniem. Kierowca samochodu po zmroku zobaczy nieoświetlonego rowerzystę z odległości około 50 m. Często jest już za późno, aby zahamować. Dlatego, zanim wyjedziesz na ulicę — sprawdź, czy Twój rower jest prawidłowo oświetlony.

Obowiązkowe oświetlenie roweru — wytyczne z ustawy o ruchu drogowym: 

  • przednie oświetlenie to lampa dająca światło białe lub żółte (świecąca ciągle lub migająca)
  • oświetlenie tylne (z przynajmniej jedna lampa świecąca światłem czerwonym ciągle lub migająca), co najmniej jeden czerwony odblask. 

Dodatkowo przepisy mówią, że: oświetlenie rowerowe musi być widoczne dla innych użytkowników drogi z odległości minimum 150 metrów. Oświetlenie nie może być zamontowane wyżej niż 150 cm i niżej niż 25 cm licząc od poziomu jezdni. Sprawdź, jakie inne warunki musi spełniać rower, aby został dopuszczony do ruchu w naszym artykule Obowiązkowe wyposażenie roweru.

Jeśli chcesz kupić rower, który fabrycznie wyposażony w oświetlenie zgodne z przepisami zwróć uwagę na modele miejskie Tabou Retro oraz trekkingowe Tabou Kinetic. Rowery otrzymały lampy zasilane przez dynamo w piaście — dzięki temu nie musisz pamiętać o ładowaniu czy wymianie baterii w lampach.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do roweru opiera się przede wszystkim na tym, czy sposób mocowania lampki odpowiada konstrukcji Twojego roweru. Do wyboru masz regulowane obejmy lub sprytne mocowania na silikonowych paskach. W sklepach dostępne są lampy, które możesz zainstalować nie tylko na rowerze, ale również na ramieniu, plecaku czy na kasku.

Lampka do roweru powinna być dobrana do potrzeb najczęściej pokonywanych tras. Dla osób, które poruszają się głównie w mieście, oświetlenie rowerowe o dużej mocy jest zbędne. Wystarczy standardowa lampka — co to oznacza? Otóż lampy do roweru oferują bardzo różną moc emitowanego światła. Wartość wyrażana jest w lumenach. Lampka rowerowa miejska powinna mieć moc ok. 200 lumenów. Do nocnej jazdy po mieście potrzebny jest reflektor o mocy od 800 lm do 1000 lm.  Lampy rowerowe LED są energooszczędne i emitują mniej oślepiające światło niż lampki ze zwykłą żarówką.

Warto przemyśleć zakup lampy, która oferuje kilka trybów pracy. Nie zawsze potrzebujesz ciągłego, mocnego światła. Lampka z kilkoma trybami pracy pozwoli dopasować oświetlenie do warunków jazdy i stanu naładowania baterii urządzenia. 

Jeszcze kilka słów o zasilaniu lamp — modele dostępne w sklepach rowerowych oferują kilka możliwości do wyboru. Jednym z nich jest ładowanie za pomocą kabla USB — jest szybkie i w trasie możesz doładować lampkę z power banka. Alternatywą dla tego rozwiązania są wymienne baterie.

Jest to o tyle wygodne, że baterie możesz kupić w dowolnym sklepie czy na stacji benzynowej. Wymieniasz je i jedziesz dalej, nie czekasz na pełne naładowanie akumulatora za pomocą kabla USB. 

Rowery z oświetleniem zainstalowanym fabrycznie wyposażone są w prądnicę. Dziś standardem jest dynamo w piaście. Energii do działania lampki dostarczasz, pedałując. 

Jak rozmieścić odblaski na rowerze?

Odblask służy do poprawienia widoczności rowerzysty. Ten niepozorny kawałek plastiku może uratować Ci życie. Pedały platformowe wyposażone w odblaski to dobry wybór — widząc poruszające się rytmicznie światła, kierowca nie będzie miał wątpliwości, że ma przed sobą rowerzystę. Lepszą widoczność z boku możesz zapewnić sobie, montując odblaski na szprychach kół — po cztery z każdej strony. Alternatywą mogą być opony reflective, czyli takie, które na obwodzie z obu stron mają specjalne odblaskowe paski. 

Pamiętaj, że odblaski rowerowe mogą mieć kolor czerwony, ale nie mogą być w kształcie trójkąta. Prawo nie zabrania montowania uroczych różowych odblasków w dziewczęcym rowerze, czy odblasków w kształcie zwierzątek czy emotek. Możesz zatem wybierać dowolnie — grunt, aby dziecko było dobrze widoczne na drodze. 

Bezpieczna jazda na rowerze po zmroku 

Gdy jest ciemno lub warunki do jazdy są trudne, zmniejsz prędkość i zwracaj szczególną uwagę na to, co dzieje się dookoła. Zadbaj o to, aby przednie oświetlenie było dobrze ustawione. Lampa ma oświetlać drogę przed Tobą i po bokach w takim stopniu, abyś mógł zawczasu zauważyć znajdującą się na drodze przeszkodę. Oświetlenie roweru uzupełnij o elementy odblaskowe na butach, ubraniach czy plecaku. Jeśli planujesz jechać tam, gdzie nie ma wydzielonego pasa dla rowerów, a droga jest ruchliwa — załóż kamizelkę odblaskową. Wśród rowerzystów zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że wystarczy podstawowe oświetlenie, inni stawiają na maksimum widoczności. Jedno jest pewne — lepiej jechać na rowerze wyglądającym jak choinka niż zderzyć się z samochodem.