wybor-roweru
| Autor: Redakcja Tabou

Jaki rower kupić?

Dobry rower to taki, na którym po prostu nam się wygodnie jeździ. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, najpierw warto się zastanowić, gdzie i jak często będziemy go używać.

Rodzaje rowerów

Istnieje wiele czynników, od których zależy, czy będziemy zadowoleni z naszego roweru. Jeśli przede wszystkim dokładnie określimy sobie, do jakich celów będzie nam w ogóle potrzebny, to już jest dobrze. Czy będziemy go używać raczej sporadycznie czy stanie się naszym podstawowym środkiem lokomocji? Czy chcemy na nim uprawiać sport czy ma nam służyć do celów rekreacyjnych? Czy mamy nim zamiar jeździć głównie po ścieżkach rowerowych w mieście czy może ostrzymy sobie zęby na częste wypady w teren? A może i jedno, i drugie? Jeśli nasz wybór będzie gruntownie przemyślany, na pewno później jazda na rowerze sprawi nam większą frajdę.

Obecnie istnieje na rynku kilka najbardziej popularnych kategorii rowerów:

  1. Rowery crossowe – uniwersalne, lekkie rowery do jazdy po asfalcie i szutrze,
  2. Rowery trekkingowe – rowery rekreacyjne z wygodną wyprostowaną pozycją siedzącą i z wyposażeniem podróżnym,
  3. Rowery miejskie – do spokojnej jazdy po mieście,
  4. Rowery MTB – popularne rowery górskie, do jazdy w trudniejszym terenie,
  5. Rowery młodzieżowe (dla juniorów) – rowery dla chłopców i dziewcząt w różnym wieku,
  6. Rowery dla dzieci – rowerki dla najmłodszych,
  7. Rowery BMX – rowery wyczynowe do zabawy i tricków.

W ofercie TABOU znajdują się w zasadzie wszystkie z nich, oprócz rowerów miejskich dla dorosłych. Poniżej przedstawiamy szczegółowe zestawienie.

Jaki rower crossowy?

Ten typ roweru jest najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią ograniczeń. Po pierwsze, posiada cechy roweru do jazdy po mniej wymagającym terenie, jak leśne ścieżki i polne drogi szutrowe. Po drugie, można nim dość szybko poruszać się po asfalcie, bo posiada lekką konstrukcję i koła o dużo łagodniejszym bieżniku niż „górale”. Rowery crossowe często są mylone z trekkingami. Podstawową różnicą między nimi jest jednak nieco inny kształt ramy, który w crossach ma bardziej sportowy charakter, oraz wyposażenie dodatkowe, jak bagażnik czy błotniki, który występuje z kolei tylko w trekkingach.

Rowery crossowe w ofercie TABOU to linia o nazwie Flow. Komfortowa pozycja podczas jazdy idzie tu w parze z niewielką wagą roweru. To zasługa gruntownie opracowanej ramy w rozmiarach 17, 19 lub 21 cali, która zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej posiada świetną geometrię. Duże 28-calowe koła umożliwiają komfortową jazdę po różnego rodzaju nawierzchniach, a dobrej jakości amortyzator przynosi ulgę dla rąk na nierównościach. Tańsze modele są wyposażone w niezwykle skuteczne hamulce typu V-brake, natomiast droższe – nowoczesne hamulce tarczowe.

Jaki rower trekkingowy?

Rowery trekkingowe są w zasadzie bardziej podróżną wersją crossów. Ich rama jest tak skonstruowana, że podczas jazdy siedzimy w wygodniejszej pozycji wyprostowanej. Ponadto są wyposażone w niezbędne dodatki przydatne podczas każdej dłuższej trasy. Mają więc bagażnik z opaską i uchwytami na sakwy, błotniki, podpórkę oraz oświetlenie z przodu i z tyłu. Tak jest właśnie w przypadku modeli trekkingowych TABOU Kinetic. Szersze siodło i 28-calowe koła z bieżnikiem przystosowanym do jazdy i po asfalcie, i po drogach nieutwardzonych pozwalają ponadto pokonywać kolejne kilometry w bardzo komfortowych warunkach.

Rowery trekkingowe to bardzo częsty wybór osób, które na co dzień dojeżdżają nimi do pracy w mieście, a w weekendy lub wakacje wyruszają na łono natury obładowani niezbędnym bagażem. Rozróżnienie na ramy męskie i damskie w rozmiarach 17, 19 i 21 cali ułatwia odpowiednie dopasowanie roweru do wzrostu. Hamulce tarczowe lub typu V-brake są dostępne w zależności od wersji wyposażenia.

Jaki rower miejski?

Rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej sprawdzają się w jeździe po mieście. Wygodna, lecz znacznie cięższa rama gwarantuje wyprostowaną pozycję podczas jazdy oraz łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru. Akurat w tej kategorii TABOU proponuje jedynie minidamkę dla dziewcząt Queen 24 z 6 przerzutkami oraz typowo miejskim wyposażeniem, jak błotniki, bagażnik, podpórka i dzwonek. Jest świetna propozycja dla każdej młodej damy, która w jeździe rowerem przede wszystkim docenia dobry styl i komfort.

Jaki rower górski?

A teraz pora na trochę więcej emocji, czyli na popularne „górale”. Rowery MTB TOBOU Wizz są stworzone do nieco większych wyzwań terenowych. Solidna konstrukcja ramy, która w przypadku rowerów górskich ma nieco bardziej sportową charakterystykę, umożliwia efektywną jazdę w każdych warunkach. Zarówno wersje damskie, jak i męskie są dostępne w rozmiarach 15, 17 i 19 cali. Koła 27,5 cala są wzmocnione dwukomorowymi obręczami, a odpowiednio pogrubione opony posiadają głęboki bieżnik, dając lepszą stabilność na luźnej nawierzchni. Przednie amortyzatory o skoku 100 mm zapewnią natomiast komfort podczas cięższych zjazdów pod nierównej nawierzchni. Do wyboru są też hamulce tarczowe i typu V-brake.

Jaki rower dla juniora?

Rowery dla juniorów to – najogólniej mówiąc – kategoria skupiająca w sobie jednoślady dla młodzieży w różnym wieku. Wiadomo, mając kilka lub kilkanaście lat najważniejsze są zabawa, dobry styl i stawianie sobie coraz większych wyzwań. Dlatego oferta TABOU obejmuje tu pełen wachlarz modeli MTB w wielu rozmiarach, przystosowanych dla chłopców i dziewcząt w różnym wieku, oraz wspomnianą już wcześniej minidamkę Queen 24. „Górale” Poison i Topshe to koła 20 i 24 cale, natomiast poważniejsza linia Venom – 24 i 26 cali. Wszystkie mają grube opony z agresywnym bieżnikiem, przednie amortyzatory, mocne, odporne na przeciążenia ramy i dużą liczbę przerzutek.

Jaki rower dla dzieci?

Rowery dla naszych najmłodszych pociech, które stawiają dopiero pierwsze kroki na dwóch kółkach, muszą być przede wszystkim fajne i bezpieczne. I linie TABOU Rocket dla chłopców i Mini dla dziewczynek realizują ten plan w stu procentach. Wyglądają bardzo atrakcyjnie i kolorowo, a przy tym są naprawdę bardzo funkcjonalne. Mają dzwonek, koszyk, błotniki, wygodne siodełko i dużo naklejek. Oprócz wspomnianych dodatków rowerki są także wyposażone w solidną osłonę na łańcuch, ochraniacze na kierownicę oraz popychacz z regulacją i dodatkowe kółka do nauki jazdy. W ofercie dostaniemy wszystkie rozmiary ram: 14, 16, 18 i 20 cali.

Jaki rower BMX?

BMX-y to szczególny rodzaj rowerów przeznaczonych do jazdy freestyle’owej, tricków na rampach lub dirtu. Tu nie chodzi o samą jazdę rowerem, ale o dobrą zabawę ze znajomymi. Rowery te są nieprzeładowane dodatkami, a ich wyposażenie opiera się w zasadzie na kilku podstawowych elementach: mocnej, stalowej ramie, małych 20-calowych kołach, specjalnym rotorze w kierownicy oraz dobrych hamulcach z przodu i z tyłu. Linia TABOU Gravity idealnie spełnia wszystkie te wymagania, będąc wspaniałą propozycją dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z nieco ostrzejszą jazdą.

Jaki rower dla mężczyzny?

Spośród oferty TABOU mężczyzna może wybierać między rowerami górskimi, crossowymi lub trekkingowymi. Wszystko zależy, do jakiego typu jazdy będzie go używał. Jeśli głównie chce mierzyć swoje siły w górach i porządnie dawać sobie wycisk w terenie, powinien postawić na jeden z „górali” TABOU Wizz. Wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar ramy i zdecydować się na hamulce tarczowe lub typu V-brake.

Do nieco bardziej zróżnicowanej jazdy odpowiednie będą crossy TABOU Flow, a dla urodzonych podróżników rowery trekkingowe TABOU Kinetic z obowiązkowym wyposażeniem podróżnym.

Jaki rower dla kobiety?

Jeśli chodzi o panie, to tak naprawdę oferta rowerów TABOU jest identyczna jak w przypadku rowerów dla panów. Są więc modele MTB, crossy i trekki, z tym wyjątkiem, że posiadają one nieco inną geometrię ramy, co od razu rzuca się w oczy przy porównaniu. W przypadku „górali” i crossów górna część ramy jest nieco obniżona i wyprofilowana. Natomiast rowery trekkingowe mają kształt ramy bardziej zbliżony do klasycznej damki, czyli z maksymalnie obniżoną i wygiętą górną jej częścią. Umożliwia to wygodniejsze wsiadanie i schodzenie z roweru, a także jazdę w spódnicach. Inaczej ukształtowane są także siodełka dla kobiet.

Jaki rozmiar roweru wybrać?

Rower zawsze dobieramy do swojego wzrostu. Przy każdym modelu podany jest rozmiar w calach. W przypadku, gdy chcemy przymierzyć się do konkretnego modelu MTB lub crossa, powinniśmy stanąć w rozkroku nad ramą roweru. Jeśli rama znajduje się wtedy kilka centymetrów poniżej naszego krocza, to znaczy, że to jest nasz rozmiar.

Poniżej podajemy rozmiary ram rowerów TABOU dla osób dorosłych i odpowiadający im wzrost:

  • 15 cali – do ok. 155 cm wzrostu,
  • 17 cali – do ok. 165 cm wzrostu,
  • 19 cali – do ok. 175 cm wzrostu,
  • 21 cali – do ok. 185 cm wzrostu.

W przypadku dzieci jako wyznacznik wielkości roweru bierzemy pod uwagę rozmiar ramy i koła, który także jest podany w calach. Poniżej przybliżona tabela w rowerach TABOU:

  • 5–8 lat – koło 20 cali – rama 10 cali,
  • 7–12 lat – koło 24 cale – rama 11 lub 13 cali,
  • powyżej 10 lat – koło 26 cali – rama 13, 15 lub 17 cali.

Rowery według ceny

TABOU to polska marka, która tworzy solidne rowery w dobrym stylu i w bardzo przystępnych cenach. Założeniem firmy jest bowiem dostępność rowerów dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Niewygórowane ceny świadczą o wyważonych proporcjach między jakością a rozsądkiem. Nie każdy chce przecież mieć drogi rower z najwyższej klasy osprzętem, jeśli będzie go używał sporadycznie lub po prostu nie zależy mu na najnowszych nowinkach technicznych i bajerach, o których nie ma pojęcia. Ważne, żeby rower był sprawny, skutecznie radził sobie w różnych warunkach i zapewniał wygodę jazdy. Właśnie takie są rowery TABOU.

Jaki rower kupić do 1000 zł?

W cenie do 1000 zł TABOU proponuje jedynie rowery dla najmłodszych dzieci oraz BMX-y. Te ostatnie to koszt 899 lub 999 zł. Umówmy się, rowery w tej cenie dla dorosłych byłyby po prostu bardzo słabej jakości. A nie chodzi przecież o to, żeby mieć najtańszy osprzęt, który nie będzie gwarantował komfortowej i bezpiecznej jazdy. Rowery TABOU nie stawiają na marketową bylejakość, tylko na solidność i dobrej klasy wykonanie. Stąd na tym pułapie cenowym nie znajdziemy „górali”, trekków czy crossów.

Jaki rower kupić do 1500 zł?

TABOU oferuje dwa modele nieprzekraczające 1500 zł. Pierwszy z nich to trochę mniejszy rower górski Venom z kołami 26 cali i ramą w rozmiarze 13, 15 lub 17 cali w odmianie męskiej i damskiej. Wersja z hamulcami V-brake firmy Tektro kosztuje 1199 zł, a rower wyposażony w mechaniczne hamulce tarczowe Shimano – 1349 zł. Druga propozycja to rower trekkingowy Kinetic 1.0 zarówno z ramą męską, jaki i damską. Wersje z hamulcami V-brake Tektro oraz piastami Quando to koszt 1449 zł.

Jaki rower kupić do 2000 zł?

W tym przedziale cenowym znajdziemy już większą liczbę modeli TABOU. Poniżej szczegóły z najważniejszymi zmianami względem niższych wersji wyposażenia:

MTB do 2000 zł

  • Wizz 27.5 1.0 i Blade 27.5 1.0 (rama 15, 17, 19 cali, koła 27,5 cala, hamulce V-brake Tektro, tylna przerzutka Shimano Acera) – 1549 zł;
  • Wizz 27.5 2.0 i Blade 27.5 2.0 (rama 15, 17, 19 cali, koła 27,5 cala, hamulce tarczowe Shimano, tylna przerzutka Shimano Alivio) – 1849 zł.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki rower MTB kupić do 2000 zł?

Trekking do 2000 zł

  • Kinetic 2.0 W i Kinetic 2.0 (hamulce V-brake Tektro, korba i piasty Shimano, amortyzator Santour o skoku 40 mm) – 1699 zł.

Cross do 2000 zł

  • Flow 1.0 i Flow 1.0 W (hamulce V-brake Tektro, piasty Quando QR, amortyzator Santour CR 8V o skoku 50 mm, 21 biegów, przerzutka tylna Shimano Acera) – 1599 zł;
  • Flow 2.0 i Flow 2.0 W (hamulce V-brake Tektro, piasty Quando QR, amortyzator Santour NEX P o skoku 63 mm, 24 biegi, przerzutka tylna Shimano Alivio) – 1749 zł.

Jaki rower kupić do 3000 zł?

Przed nami najwyższej klasy rowery TABOU.

Trekking do 3000 zł

  • Kinetic 3.0 W i Kinetic 3.0 (hamulce V-brake Tektro, 24 biegi, przerzutka tylna Shimano Alivio, amortyzator Santour o skoku 63 mm) – 2099 zł.
  • Kinetic 4.0 (hamulce tarczowe Shimano, przerzutka tylna Shimano Deore, 27 biegów) – 2799 zł.

Cross do 3000 zł

  • Flow 3.0 i Flow 3.0 W (hamulce tarczowe Shimano, piasty Shimano, 27 biegów, przerzutka tylna Shimano Deore, manetki Shimano Altus) – 2199 zł;
  • Flow 4.0 (hamulce tarczowe Shimano, piasty Shimano, 30 biegów, przerzutka tylna Shimano SLX, manetki Shimano Deore) – 2799 zł.

Lepiej kupić rower nowy czy używany?

Na koniec chcielibyśmy w kilku słowach domknąć tematu rowerów używanych. Oczywiście nie jest tak, że skreślamy ten typ zakupu. Można trafić naprawdę dobry rower z drugiej ręki, pod warunkiem, że znamy źródło jego pochodzenia. Tu największym ryzykiem jest kupno roweru kradzionego. Ponadto rowery używane często mają niektóre części bardzo zużyte czy wręcz wymagające natychmiastowej wymiany. A wtedy na dzień dobry musimy liczyć się z kolejnym wydatkiem w serwisie. Zakup roweru używanego to zatem niepewny grunt i jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, to lepiej darować sobie tego typu transakcję.

Jak widać na przykładzie oferty TABOU cena roweru może być bardzo zróżnicowana, wszystko zależy od naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Jeśli chcemy być pewni, że nasz rower będzie nam służył przez wiele lat, powinniśmy zdecydować się na nowy. Oprócz gwarancji producenta dostajemy wtedy także gwarancję, że wszystkie części są nieużywane, dobrej jakości i nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu.