rowery-turystyczne-na-kilkudniowe-wyprawy
| Autor: Redakcja Tabou

Jaki rower na kilkudniowe wyprawy turystyczne?

Wyprawy rowerowe to doskonały sposób na spędzanie weekendów i letniego urlopu. Infrastruktura rowerowa w Polsce jest już na tyle dobrze rozwinięta, że możemy śmiało planować nawet kilkudniowe wyprawy, np. wzdłuż bałtyckich plaż lub szlakiem orlich gniazd. Takie przedsięwzięcia wymagają dobrego zaplecza sprzętowego i przygotowania kondycyjnego, ale zapewniamy, że warto. Wyprawa rowerowa daje możliwość dotarcia tam, gdzie nie dojedziemy samochodem. Możesz odkryć miejsca, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Potrzebny będzie Ci tylko niezawodny rower. 

Jaki rower na szlaki?

Rower turystyczny musi zaspokajać kilka podstawowych potrzeb rowerzysty oraz sprostać wymaganiom zróżnicowanych tras. Przez wyprawę rowerową rozumiemy długie dystanse pokonywane po utwardzonych szlakach. Musisz jednak pamiętać o ważnej rzeczy – asfaltowe ścieżki rowerowe również mogą być wymagające. Dlatego sprzęt, który wiezie Ciebie i Twój bagaż powinien być wytrzymały i niezawodny. 

Na długich dystansach liczy się komfort jazdy. Pozycja rowerzysty powinna być wyprostowana lub lekko pochylona. Chodzi o to, aby jadąc można było również obserwować otoczenie. Zrelaksowana pozycja ciała na rowerze jest optymalna, ponieważ długie trasy potrafią być męczące. Mięśnie nóg będą boleć, ale z pewnością nie będziesz narzekał na ból w kręgosłupie. Rower trekkingowy na pewno zapewni Ci ten komfort. Na rowerze crossowym lub górskim jedziemy w bardziej pochylonej pozycji, co może sprawiać dyskomfort po przejechaniu dłuższej trasy. 

Duże koła i wydajny napęd to kolejne cechy dobrego roweru turystycznego. Chodzi o to, abyś miał pod ręką tyle biegów, ile potrzeba by porządnie się rozpędzić i wjechać pod górę z bagażem. 

Jaki rower trekkingowy na długie trasy?

Rowery trekkingowe z linii Tabou Kinetic różnią się od siebie kompozycją osprzętu. Jeśli planujesz jeździć dużo i często, to najlepszym wyborem będzie Tabou Kinetic 6.0. To najwyższy model z naszej oferty rowerów trekkingowych na 2022 rok.  

We wszystkich rowerach z kolekcji rama wykonana jest z hydroformowanego aluminium. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, otrzymasz od nas dożywotnią gwarancję na ten element. Ramy mają typowo “turystyczną geometrię”, która ułatwia utrzymanie wygodnej, wyprostowanej pozycji podczas jazdy. Damska linia ma obniżoną rurę górną, aby ułatwić wsiadanie i zsiadanie z roweru. 

Tabou Kinetic 6.0 to wyjątkowo mocny rower. Napęd oparty jest w całości na osprzęcie Shimano z wysokiej grupy Deore. To gwarancja niezawodności i mocy, jaką można uzyskać podczas pedałowania. Pod ręką masz 30 biegów – to daje duże możliwości dopasowania przełożenia do wymagań trasy i obciążenia z jakim jedziesz. Kolejnym atutem tego modelu są hydrauliczne hamulce tarczowe. Zapewniają one bardzo czułą modulację, a to przydatna cecha podczas jazdy z bagażem. Reakcja sprzętu jest natychmiastowa, nawet na mokrej czy błotnistej nawierzchni. 

Na dużych i mocnych obręczach znajdują się opony o bardzo uniwersalnym charakterze. Z jednej strony oferują niskie opory toczenia, z drugiej zapewniają stabilność boczną, tak potrzebną podczas pokonywania zakrętów. Ochrona antyprzebiciowa również jest bezcenna w trasie. 

Nawet jeśli większość tras, jakie pokonujesz jest utwardzona lub asfaltowa – amortyzacja się przydaje. Pamiętaj, że rower jest dodatkowo obciążony bagażem. Z przodu Kinetic 6.0 otrzymał amortyzator powietrzny Suntour 63 mm z blokadą skoku. Jest on w zupełności wystarczający, abyś mógł swobodnie jeździć po leśnych ścieżkach. Dodatkowo sztyca podsiodłowa również jest amortyzowana. W połączeniu z żelowym siodełkiem wszystko zapewnia komfort jazdy na długich dystansach.

Rower trekkingowy damski o zbliżonej konfiguracji to Tabou Kinetic 5.0 W. Ma obniżoną rurę górną, aby dopasować sprzęt do wymogów kobiecej anatomii. Malowanie również jest inne – bardziej trafiające w gusta płci pięknej. Poza tym wydajność napędu i niezawodność systemu hamulcowego jest taka sama, jak w modelach projektowanych dla mężczyzn. 

Jaki rower miejsko – turystyczny? Wybieramy niedrogi model do jazdy rekreacyjnej

W kolekcji rowerów trekkingowych Tabou Kinetic 2022 znajdziesz 6 modeli męskich i 5 damskich. Różnią się ceną, ponieważ w każdym modelu kompozycja osprzętu jest nieco inna. Dzięki temu możesz wybrać rower dopasowany do Twojego stylu jazdy i potrzeb w interesującym Cię przedziale cenowym. Nawet rower z niższej półki cenowej będzie doskonale służył podczas weekendowych wycieczek i codziennych dojazdów do pracy.

Niższe modele Tabou Kinetic również komponowane są z myślą o długich trasach. Choć osprzęt jest tutaj nieco mniej zaawansowany technologicznie, to świetnie spełnia swoje zadanie. Warto zwrócić uwagę na to, czy rower będzie służył do intensywnego użytkowania. Jeśli chcesz mieć rower wyprawowy i będziesz pokonywać tysiące kilometrów rocznie – skłaniaj się ku modelom Kinetic 5.0 i 6.0. Natomiast dla osób, które preferują jazdę rekreacyjną i jednodniowe wycieczki, w zupełności wystarczą tańsze modele. 

Warto zwrócić uwagę na pewien szczegół, który również ma znaczenie. Czasami osprzęt, który ma mniej zaawansowaną budowę będzie łatwiejszy do serwisowania w trasie. Awaria układu hamulcowego opartego na hydraulice może zmusić Cię do przerwania wyjazdu. W przypadku naprawy hamulców V-brake potrzebne są podstawowe narzędzia i odrobina praktycznej wiedzy. Wybór rozwiązania zależy oczywiście od tego, jakie są Twoje potrzeby. 

Co powinien mieć rower turystyczny?

Na koniec kilka słów o tym, co rower trekkingowy Tabou oferuje w standardzie. Bez względu na model, jaki wybierasz – na rowerze Tabou możesz ruszać na wyprawę natychmiast po tym, jak wyjedziesz ze sklepu. 

Rower trekkingowy w odróżnieniu od MTB czy crossa jest w pełni wyposażony. Błotniki i bagażnik nie są tutaj opcją, a standardem. Bagażniki wyposażone są dodatkowo w elastyczne linki do mocowania bagażu. Ich standardowe wymiary pasują do większości sakw rowerowych dostępnych na rynku. Rowery trekkingowe Tabou mają również pełne, zgodne z przepisami oświetlenie. Lampy zasilane są za pomocą prądnicy (modele 2.0+ i wyżej) lub baterii. Stopka i dzwonek są również wyposażeniem standardowym. Dodatkowo na ramie znajdziesz punkty montażowe pod uchwyty na bidon lub pompkę. 

Rowery trekkingowe Tabou Kinetic to kolekcja, w której każdy rowerzysta znajdzie model odpowiedni dla siebie. Nasze ramy są trwałe i gwarantują wygodę jazdy. Pozostałe komponenty dobraliśmy z ofert znanych marek, dzięki czemu będziesz mieć pełne wsparcie serwisowe. 

Jeśli szukasz solidnego i dobrze wyposażonego roweru trekkingowego w rozsądnej cenie – koniecznie sprawdź naszą ofertę. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami