Jak jeździć rowerem MTB po górach?
Jazda na rowerze górskim po malowniczych trasach to ekscytujący sport. Do pierwszej wyprawy w góry na rowerze musisz się dobrze przygotować. Potrzebne będą: niezawodny rower górski, dobra kondycja i odrobina wiedzy o technice jazdy – to wystarczy, aby rozpocząć przygodę z MTB.
Dynamicznie zmieniające się warunki i kapryśna pogoda, sporo wysiłku i ogromna satysfakcja z pokonania kolejnego wzniesienia. To wszystko sprawia, że chcesz spróbować swoich sił w MTB. Ten sport wymaga dobrej kondycji i znajomości podstawowych technik jazdy. Tylko wtedy będziesz mógł czuć się pewnie i bezpiecznie na trasie.
Jazda na rowerze w górach – wskazówki dla początkujących
W górach za każdym zakrętem może czekać Cię niespodzianka – błotnista kałuża, stromy zjazd czy wszechobecne wystające korzenie drzew i skały. Aby pierwszy wypad na rowerze górskim nie zniechęcił Cię do dalszych prób, musisz przygotować się kondycyjnie. Dobrym pomysłem są treningi na siłowni – skup się na zwiększeniu siły i wytrzymałości swoich mięśni. Poćwicz refleks – to z pewnością też się przyda.
Jazda rowerem w górach to przede wszystkim podjazdy pod górę i strome zjazdy. Tutaj ważna jest przede wszystkim technika jazdy. Jej znajomość sprawi, że łatwiej pokonasz wzniesienia i zjazdy. Zamiast padać ze zmęczenia będziesz z przyjemnością podziwiał malownicze krajobrazy.
Rower górski – pozycja do jazdy
To, w jakiej pozycji jedziesz jest bardzo istotne – odpowiednio ułożone ciało lepiej współpracuje ze sprzętem. Bardzo ważny jest też Twój komfort jazdy i swoboda ruchów – w końcu aktywność sportowa musi być przyjemna.
Na mniej wymagających trasach możesz przyjąć wygodną pozycję neutralną – łokcie i kolana lekko ugięte, natomiast plecy pochylone tak, abyś mógł swobodnie obserwować trasę przed sobą. Im bardziej wymagający odcinek trasy, tym powinieneś być bardziej skupiony.
Na trudniejszych odcinkach trasy powinieneś przyjąć tzw. pozycję agresywną. Plecy pochyl możliwie równolegle do tego jak biegnie trasa. Biodra cofnij na siodełku i unieś je lekko poza siodełko. Kolana i łokcie mocno ugięte – prawie pod kątem prostym. Dłonie ułóż tak, abyś mógł w każdej chwili zahamować – palce na dźwigniach.
Ustawienie siodełka do jazdy w górach
W utrzymaniu właściwej pozycji do jazdy w trudnych warunkach pomoże odpowiednio wyprofilowane siodełko MTB. Jego kształt powinien umożliwiać szybką zmianę pozycji do jazdy. Wybierając rower, warto zwrócić na to uwagę. Opcje są dwie: możesz kupić rower górski z siodełkiem dedykowanym lub wybrać rower wyposażony w siodełko cenionej światowej marki. Ciekawą propozycją dla początkujących jest Tabou Flow 5.0 – uniwersalny rower crossowy wyposażony w ultra komfortowe siodło Selle Royal Freccia.
Dużym ułatwieniem podczas rowerowych wspinaczek jest regulowanie wysokości siodełka w zależności od trasy. Na podjazdach musisz wycisnąć z roweru i swoich mięśni jak najwięcej. Większą wydajność uzyskasz ustawiając siodełko na takiej wysokości, aby uzyskać lekkie ugięcie nogi. Twoja noga w dolnym położeniu pedała powinna być jedynie lekko ugięta.
Stromy zjazd łatwiej pokonasz na nisko ustawionym siodełku. Kiedy już wjedziesz na szczyt obniż je o ok. 5-10 cm. W ten sposób obniżysz środek ciężkości i rower będzie bardziej stabilny na zjazdach. Kwestia ustawienia siodełka jest bardzo indywidualna – kluczem jest tutaj Twój komfort i pewność podczas manewrowania rowerem. Warto eksperymentować z wysokością siodełka do momentu znalezienia optymalnego dla siebie ustawienia.
Jak operować przerzutkami w rowerze górskim?
Rower górski posiada dwie przerzutki – przednią i tylną. Liczba przełożeń zależy od liczby zębatek. Dla początkujących dobrym wyborem będzie 18 – 21 przełożeń. Biegi w rowerze są po to, aby ułatwić Ci jazdę. Im więcej przełożeń, tym większa uniwersalność roweru i możliwość jazdy w bardziej zróżnicowanym terenie. Jeśli będziesz z nich korzystać umiejętnie, otrzymasz dobre wsparcie od roweru na trudnych trasach.
Aby uzyskać tzw. miękki bieg, na którym łatwiej pokonasz wzniesienie musisz ustawić przerzutki tak, aby łańcuch znajdował się na jak największej zębatce z tyłu i jak najmniejszej z przodu. Przełożenie zmieniaj z wyprzedzeniem, najlepiej w momencie gdy teren zaczyna się wznosić. Nie zmieniaj biegu, gdy mocno naciskasz na pedały lub znajdujesz się na najtrudniejszych etapach podjazdu, bo może się to skończyć zerwaniem łańcucha.
Na zjeździe łańcuch powinien znajdować się na dużej zębatce z przodu. Tylne przełożenia redukuj stopniowo w miarę przyspieszania.
Kupując rower górski zwróć uwagę na jakość osprzętu i jego dopasowanie do trudnych warunków. Najbardziej znane i niezawodne są oczywiście komponenty Shimano z grupy MTB. Rowery górskie Tabou wyposażone są w kilka konfiguracji przerzutek tej kultowej marki. Dobraliśmy je tak, abyś mógł wybrać rower najlepiej dopasowany do Twojej techniki jazdy. Tabou Blade 29 4.0 to mocna maszyna z osprzętem Shimano Deore, który dobrze sprawdzi się nawet w amatorskim ściganiu MTB.
Hamowanie na rowerze górskim
Jazda w trudnym i zróżnicowanym terenie wymaga również umiejętnego hamowania. Zbyt mocny nacisk na dźwignię przedniego hamulca na stromym zjeździe może skończyć się poważnym wypadkiem. Agresywne hamowanie tyłem to najlepszy sposób na to, aby wpaść w poślizg.
Jak zatem hamować na rowerze górskim? Spokojnie i w sposób precyzyjny. Musisz mieć pełną kontrolę nad prędkością z jaką jedziesz. Manipuluj hamulcami – tylnym i przednim jednocześnie w sposób kontrolowany i z dużym wyczuciem. Dłonie na kierownicy ułóż tak, żeby palce wskazujące spoczywały na dźwigniach – zapewnisz sobie szybszą reakcję.
W górach nie unikniesz awaryjnego hamowania, warto abyś wyrobił w sobie odruch zmiany pozycji ciała w takich sytuacjach. Biodra przesuń do tyłu, nogi i łokcie lekko ugięte – dzięki temu zachowasz większą stabilność roweru i nawet podczas ostrego hamowania utrzymasz się w siodle.
Nie bój się szybkiej jazdy – dobry rozpęd przyda się, gdy będziesz zbliżać się do wzniesienia. Dzięki temu część podjazdu pokonasz siłą rozpędu. Większość początkujących rowerzystów widząc ostry zakręt zaczyna panikować. Wystarczy przed wejściem w łuk zredukować prędkość, a następnie odpuścić i pozwolić, aby sprzęt poddał się sile odśrodkowej.
W jakie hamulce powinien być wyposażony rower górski? Zdecydowanie hamulce tarczowe, a to ze względu na specyfikę jazdy terenowej. Rower górski Tabou Wizz 29 3.0 wyposażyliśmy w niezawodne hamulce tarczowe Shimano. Na trasach mamy piach, kamienie, błoto itp. do tego pogoda, która może zmienić się dosłownie z minuty na minutę. Mechanizm tarczowy działa równie skutecznie zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Dzięki temu w każdych warunkach zredukujesz prędkość naciskając dźwignię z taką samą siłą.
Jak wybrać trasę na pierwszą górską wyprawę rowerową?
Kiedy będziesz już gotowy do tego, aby wyjechać na rowerze w góry nie porywaj się na najtrudniejsze trasy. Odradzamy samotne wyprawy w górską dzicz – na to jeszcze przyjdzie pora. Na początek wybierz sprawdzone szlaki dla rowerzystów. Omijaj luźne kamienie i jeśli nie czujesz się pewnie w siodełku po prostu z niego zsiądź i pokonaj trudny element trasy pieszo – to żaden wstyd.
Unikaj zatłoczonych szlaków – piechurzy i biegacze utrudniają swobodną jazdę, szczególnie na wąskich górskich przesmykach. Zanim wyjedziesz na szlak dokładnie sprawdź jaki jest jego stopień trudności.
Południe Polski to tysiące kilometrów tras górskich o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Pierwsze wyprawy warto zaplanować bardziej na wyżyny niż w wysokie góry. Malowniczy Centralny Szlak Rowerowy Roztocza lub Szlak Rowerowy „Solina” w Bieszczadach będą doskonałym kierunkiem na weekendowe czy wakacyjne wyprawy rowerowe.