podroz-rowerem-1
| Autor: Redakcja Tabou

Jak się przygotować do długiej trasy rowerowej?

Wypad na rowery w dłuższą trasę to świetny pomysł na spędzenie weekendu. Jak przygotować sprzęt i co zabrać ze sobą, aby wyjazd był niezapomnianą przygodą?

Jazda na rowerze jest zdrowa i przyjemna, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Dłuższa wyprawa to ogromna satysfakcja, szczególnie, że w Polsce trasy rowerowe kuszą pięknymi widokami i mnóstwem ciekawych zabytków.

Długa trasa rowerowa to pojęcie względne – dla początkujących pokonanie 50 km jednego dnia to dobry wynik. Bardziej doświadczeni rowerzyści pokonują w tym czasie dużo ponad 100 km. Bardziej od wskazania na liczniku liczy się to, ile czasu spędzisz pedałując. Zaczniemy, więc od najważniejszego – wybierzemy wygodny sprzęt do turystyki rowerowej.

Jaki rower na dłuższe trasy wybrać?

Rowery trekkingowe i crossowe zostały zaprojektowane właśnie po to, aby komfortowo pokonywać na nich długie trasy. Te uniwersalne sprzęty – sprawdzą się zarówno na asfalcie, jak i w terenie. W kraju mamy świetnie rozwiniętą sieć tras rowerowych z przyjazną cyklistom infrastrukturą. Zatem jeśli chcesz uprawiać turystykę rowerową rekreacyjnie nie musisz od razu kupować drogiego roweru wyprawowego.

Dobry, polski rower trekkingowy to najlepszy wybór. Niezawodny i wygodny, a przy tym w bardzo rozsądnej cenie. Solidne rowery na dłuższe trasy to linia trekkingowa Tabou Kinetic. Wielokilometrowe dystanse to godziny spędzone na siodełku – pozycja w jakiej jedziesz jest kluczowa. Jazda z wyprostowanymi plecami jest najwygodniejsza, kręgosłup jest najmniej obciążony. Geometria rowerów Kinetic i regulacja kąta ustawienia kierownicy pozwalają na jazdę właśnie w takiej “zrelaksowanej” pozycji.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić również na siodełko. Wbrew pozorom rower trekkingowy nie powinien mieć bardzo miękkiej i szerokiej ‘kanapy”. Dobrze wyprofilowane, amortyzowane siodło to tajemnica dobrego samopoczucia po przejechaniu wielu kilometrów. Do jazdy turystycznej wybieramy rower na dużych kołach, dzięki temu kilometry będą “uciekać” szybciej. Bardzo ważne są opony. Rower Tabou Kinetic otrzymał takie, które zapewnią gładką jazdę po asfalcie i dobrze sprawdzą się w terenie.

Jakie wyposażenie roweru jest niezbędne w trasie?

W rowerze turystycznym liczy się nie tylko solidny osprzęt – mocny bagażnik, dobre oświetlenie czy błotniki to absolutna konieczność. Każdy z modeli Tabou Kinetic wyposażyliśmy w bagażnik z opaską i uchwytami do montażu sakw. Zwróć uwagę na błotniki, chronią przed ubłoceniem i zamoczeniem ubrania podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Oświetlenie zasilane za pomocą dynama ukrytego w piaście rozwiązuje wiele problemów. Ciężko jest określić dokładny czas działania lampy zasilanej wymiennymi bateriami. W trasie lepiej nie uzależniać się od baterii czy konieczności ładowania lamp. Oświetlenie w rowerze Kinetic posiada własne zasilanie – nie musisz pamiętać o żadnych dodatkowych bateriach czy ładowarkach, wystarczy, że pedałujesz.   

Jak zaplanować trasę rowerową

Pierwsze dłuższe dystanse na rowerze warto dobrze przemyśleć. Przede wszystkim trasa powinna być dopasowana do Twojej kondycji – wycieczka ma być przyjemna, nie męcząca. Jeśli regularnie jeździsz na rowerze np. do pracy to 50 km – 80 km nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Na początek warto wybierać szlaki rekreacyjne, wiodące po ścieżkach rowerowych czy leśnych traktach na płaskim terenie. Sprawdź czy na trasie są punkty, w których bezpiecznie zatrzymasz się, aby np. przeczekać ulewę. Warto wybrać trasę, na której są zabytki lub miejsca ciekawe przyrodniczo, wówczas wypad będzie zdecydowanie ciekawszy. Pomogą w tym aplikacje dla rowerzystów np. Endomondo czy Strava. Mapy Google, a dokładniej opcja Street View umożliwia dokładne sprawdzenie stanu trasy przed wyjazdem, dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.

Planowanie dłuższego wyjazdu jest bardziej czasochłonne. Trasę dzielimy na odcinki, na końcu których powinien znajdować się nocleg lub miejsce, gdzie zjemy obiad. Wyznaczając dzienne dystanse musisz brać pod uwagę stopień trudności trasy i odpowiedni margines czasu, aby zawsze dotrzeć bezpiecznie tam, gdzie zaplanowałeś.

Jak przygotować rower do trasy kilkudniowej

Każda dłuższa wyprawa rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętu. Sprawdzamy stan techniczny, ze szczególnym uwzględnieniem opon, hamulców i oświetlenia. Aby nic Cię nie zaskoczyło poniżej znajdziesz listę kluczy i akcesoriów, które musisz mieć ze sobą:

  • pompka,
  • zestaw kluczy imbusowych,
  • śrubokręty – płaski i krzyżakowy,
  • szybkozłączka do łańcucha,
  • zapięcie do roweru,
  • łatki i łyżka do opon.

Jak się ubrać na rower i co zabrać ze sobą?

Pakowanie bagażu na wyprawę rowerową to trudna sztuka, w końcu wszystko będziesz transportować siłą swoich mięśni. Sakwy rowerowe mają ograniczoną pojemność, więc garderobę ograniczamy do minimum. Na rower ubieramy się w odzież sportową – oddychający T-shirt i wygodne spodenki rowerowe lub długie spodnie. Pod ręką musisz mieć zawsze kurtkę przeciwdeszczową, a w bagażu komplet odzieży na zmianę. Pogoda bywa kapryśna a jazda w przemoczonym ubraniu to żadna przyjemność i gwarantowane przeziębienie.

Nowoczesne ubrania sportowe są bardzo lekkie i szybkoschnące, więc uprane wieczorem na noclegu rano będą suche. Niezbędne będą również artykuły do higieny osobistej, na kilka dni wystarczy zabrać wersje mini ulubionych kosmetyków lub przelać odpowiednią ilość do małych buteleczek i dozowników. Na kilkudniową wyprawę warto zainwestować w ręcznik z mikrofibry – zajmuje niewiele miejsca i błyskawicznie schnie. W bagażu na kilka dni powinny znaleźć się również druga para butów, ponadto apteczka z zapasem  środków opatrunkowych i leków, dokumenty i pieniądze.

Co jeść i pić w trasie?

Do plecaka zabierz przede wszystkim wodę, odwodniony organizm szybko słabnie. Dbaj o prawidłowe nawodnienie przez cały czas. Dobrym pomysłem są również izotoniki dla sportowców – pomogą utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów. Absolutnie nie polecamy słodkich napojów gazowanych lub energetyków. 

Woda i zdrowe przekąski wystarczą, aby utrzymać odpowiedni wytrzymałość organizmu na trasie. Batoniki zbożowe, czekolada, owoce czy pożywne kanapki – to powinieneś mieć w plecaku. Oczywiście nie możesz żyć wyłącznie na suchym prowiancie przez kilka dni. Jedzenie w przypadkowych miejscach może skończyć się rewolucją żołądkową, a to chyba najgorszy koszmar dla rowerzysty. Przed wyjazdem sprawdź opinie o lokalach, w których planujesz postoje i noclegi – to bardzo ważne. Wybieraj takie, które polecają inni rowerzyści czy kierowcy. Obiad w trasie powinien być sycący ale lekki, pamiętaj, że przed Tobą jeszcze kilka godzin pedałowania do kolejnego postoju. 

Technika jazdy – jak pedałować, aby się nie męczyć?

Do długiej trasy trzeba odpowiednio przygotować się kondycyjnie. Kiedy jedziecie większą grupą bierz pod uwagę możliwości fizyczne wszystkich uczestników wycieczki. Podczas jazdy nie należy się forsować – to nie wyścig. Jedź stałym tempem, a w sytuacji kiedy odczujesz przemęczenie konieczny jest postój. Przeforsowanie organizmu już na pierwszych odcinkach to gwarantowane zakwasy, które zabiorą Ci całą przyjemność z wyjazdu.

Korzystaj ze wsparcia, jakie daje Ci rower. Po to wymyślono przerzutki, aby ułatwić Ci podjazd na wzniesienie lub szybsze rozpędzanie się na płaskim terenie. Tabou Kinetic oferują od 18 do 27 biegów opartych na niezawodnych mechanizmach Shimano. To pewność, że masz pod ręką odpowiedni bieg na każdą trasę.

Jak zmieniać biegi, aby utrzymać dynamikę jazdy na zróżnicowanym terenie?

W przerzutce tylnej im większa zębatka tym lżej, natomiast z przodu jest dokładnie odwrotnie – “miękkie” biegi pracują na najmniejszych zębatkach. Taka konfiguracja przełożeń będzie odpowiednia dla podjazdów. Kiedy jedziesz z góry ustaw łańcuch na największą zębatkę z przodu i stopniowo redukuj tylną przerzutkę.

Bez względu na to, czy planujesz jednodniową trasę czy chcesz przemierzyć całe Green Velo z Kielc do Gdańska pamiętaj – taka wyprawa powinna być przyjemna. Dobrze zaplanowana trasa, niezawodny sprzęt i pozytywne nastawienie zagwarantują Ci niezapomniane wrażenia i ogromną satysfakcję.